Mezarlık Üzerine Süryani Kilisesi İstemiyoruz - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

31 Ocak 2018  

Mezarlık Üzerine Süryani Kilisesi İstemiyoruz

Mezarlık Üzerine Süryani Kilisesi İstemiyoruz Mezarlık Üzerine Süryani Kilisesi İstemiyoruz
Bu topraklarda binlerce yıldır yaşayan Süryani halkı olarak görsel ve basılı medya organlarda çıkan “Süryanilere Kilise İnşası İçin Yeşilköy Latin Katolik Mezarlığı Tahsis Ediliyor” başlıklı haberi üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. İstanbul’da yaşayan Süryanilerin yıllardır dile getirdiği kilise taleplerinin bu şekilde sorunlu bir arsanın tahsis edilmesi ile giderilmeye çalışılması büyük bir skandaldır. Süryaniler olarak başka bir toplumun sahip olduğu bir mezarlık arsası üzerine kilise inşa etmeyi kabul edemiyoruz. Üstelik verilen arsanın yıllardır Yeşilköy’de, Bakırköy'de Süryanilere kiliselerini kullandırtan Latin Katolik toplumuna ait olması üzüntümüzü binlerce kat arttırmaktadır.

Daha yakın bir zamanda 1700 yıllık Mor Gabriel Manastırı’nın sahip olduğu topraklar için işgalci kararını veren Yargıtay’ın haksız kararı ortada dururken İstanbul’da başka bir topluma ait bir mezarlık arsasının Süryanilere kilise tahsisi için verilmesini Süryanilere verilmiş bir sus payı olduğunu düşünmekteyiz. Siyasi irade bu skandal kararın ardından Süryanilere ve kamuoyuna şirin gözükebilmek için çeşitli göz boyama çabaları içine girmiştir. Mardin ve Diyarbakır Süryani metropolitine hoşgörü ödülü verilmesi, Süryani patriklik makamının Suriye’den Türkiye’ye geri getirilme çalışması ve en son skandal arazi tahsisi bu çabalara örnektir.

Süryani kurum ve bireyleri olarak Süryanilere, başka bir toplumun hakkı olan ve onlar için çok manevi anlamlar taşıyan mezarlığın tahsis edilmesini kesinlikle onaylamıyoruz. Süryanilerin kilise kurmak hakkıdır ama bizler böyle bir çözüm istemiyoruz. Tahsis edilen bu mezarlık arsasının gerçek sahiplerinde kalmasını talep ediyor ve kilise için Süryanilere sorunsuz bir arazinin tahsis edilmesini bekliyoruz. Ayrıca başkalarına ait sorunlu bir arsaya kilise inşa etmenin İstanbul Süryani Vakfı’nca verilebilecek onayını içimize sindiremiyor ve vakfın kendilerine verilen bu mezarlık üzerine bir Süryani Kilisesi inşa etmeyi kabul etmeyeceğini deklare etmesini umuyoruz. Bunu Latin Katolik toplumunun ölülerine bir saygısızlık olarak kabul ediyoruz. Süryaniler olarak siyasi iktidar ve Süryaniler tarafından Latin Katolik toplumuna yapılacak bu haksızlığa şiddetli biçimde itiraz ediyoruz.

Tıpkı Mor Gabriel Manastırı’na ait topraklar gibi başka ait bir topluma ait bir arsanın bu şekilde gasp edililerek Süryanilere kilise inşası için verilmesi yanlışından bir an önce dönülmesini talep ediyoruzBu haber su.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+