​“BBC 3”, Musa Dağ`nda 40 gün adlı Ermeni Soykırımı konulu kitabı anlattı - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

05 Şubat 2018  

​“BBC 3”, Musa Dağ`nda 40 gün adlı Ermeni Soykırımı konulu kitabı anlattı

​“BBC 3”, Musa Dağ`nda 40 gün adlı Ermeni Soykırımı konulu kitabı anlattı ​“BBC 3”, Musa Dağ`nda 40 gün adlı Ermeni Soykırımı konulu kitabı anlattı
İngiltere merkezli “BBC 3” radyo istasyonu, ünlü Avusturya’lı yazar Franz Werfel’in “Musa Dağı’nda 40 gün” kitabı hakkında bir belgesel hazırladı.

Programı hazırlayan Yunan gazeteci Maria Margaronis, kitabın, Osmanlı İmparatorluğu’nun, kendi Ermeni kökenli üm vatandaşlarını yok etmeye karar vermesi ve böylece modern tarihinin en trajik olaylardan birine imza aması hakkında olduğunu anlattı.

Kitabın sadece Ermeni halkının direnişini ve hayatta kalma gücünü anlatmakla kalmayıp tüm dünya için bir uyarı olduğunu vurgulayan Margaronis, Werfel’in bu eserinin Hollywood’ta ekrana çıkarılmasının Türkler tarafından hep engellendiğine dikkat çekti.

1938 yılında Avusturya’nın, Nazi Almanya ile birleştiğinde yasaklanan kitap, aynı zamanda tüm dünyada 34 dillere çevrildi. Kitap, Ermeni Soykırımı sırasında tarıhi Ermeni topraklarında, Kilikya'da bulunan Musa Dağı'nda Türklerden korunan ve sonuna dek hayat mücadelesi veren bir avuç Ermeninin direnişini konu alıyor.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+