​Ne yapayım… Ermenilik genlerimde var! - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

09 Mayıs 2018  

​Ne yapayım… Ermenilik genlerimde var!

​Ne yapayım… Ermenilik genlerimde var! ​Ne yapayım… Ermenilik genlerimde var!
Başlığı aslında biraz da iğneleyici olsun diye bu şekilde yazdım. Her yaptığımız eylemde Hemşinli olduğumdan “Ermeni değil mi!” diye tepki verenlere “Evet, ne yapayım… Genimde var” şeklinde bir cevap niteliğinde olsun.

Ermeniliği vatan hainliği gören ve hakaret olarak kullananlar şunu bilsinler ki şahsen bunu hakaret olarak hiçbir zaman algılamadım. Ermeni kökenimizi öğrenmeden önce dahi herhangi bir ırka karşı kinim olmadığından “ee ne olmuş Ermeniysem?” şeklinde tepki vermişimdir.

Öncelikle şunu belirteyim ki bu yazı Hemşin DNA’sına bilimsel değil, mantıksal olarak yaklaşacaktır. Eğer bilimsel araştırma arıyorsanız zaten internette birçok kaynak bulabilirsiniz. Ben şahsen kendi ailemin (baba tarafından) DNA’sına yorumsal bir yaklaşım yaparak bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Ne kafatasçıyım ne de DNA testi gibi bilimsel araştırmaları kafatasçı bir eylem olarak görüyorum. Sosyalist kesim DNA testine kesinlikle karşılar ama sosyalizmin bilim karşıtı olduğunu sanmıyorum. Yine de “benim için kim olduğum önemli değil, ne olursam olayım umrumda değil” mantığıyla yaklaşanlara da saygı duyuyorum. Ama bana “DNA bir şeyi kanıtlamaz kardeşim, bırak bu işleri!” diye tepki gösterenlerin de bana saygı duyması güzel olur. Bilimsel olarak evet, bir kanıt olamaz DNA çünkü DNA testinde ne kadar eskiye gittiğinize bağlı. 8000 yıl öncesine gidersek zaten birçok ırk bir DNA’ya sahipti. O yüzden ben size günümüz ve yakın geçmiş ile ilgili testte çıkan sonuçları paylaşacağım.

Testin yapımı oldukça kolay. Familytreedna.com adresine girerek bir kit sipariş ediyorsunu. Gelen kit ile ağız içinizden nasıl örnek alıp yollayacağınız zaten detaylı bir şekilde anlatılmış sitede.

Ben test sonuçlarındaki rakamsal verileri paylaşmak istemiyorum. Y-DNA Haplogrup olarak G-M201 görünüyor. Bu haplogrup hakkında internetten bulduğum detayları ve bu DNA’ya sahip aile bağlarına kısaca bakalım.

Bu DNA grubuna dahil olan hemen hemen herkes Hemşin Ermenisi. Göçmüş veya hala bizim bölgemizde yaşayan Hopa-Rize Hemşinlileri.
Soyadlarını saklamak maksatlı soyadlarının olduğu listeyi paylaşmak istemiyorum:

Yukarıdaki liste sanırım yeterli olacaktır analiz için. G Haplogrubuna dahil olan kişilere baktığımızda hepsi ya Hemşinli ya da Anadolu Ermenisi. Kırmızı ile gösterilen bana ait olan kit numarasının sonuçları (Rize/Pazar/Khaçapit – Subaşı), mavi ile gösterilenler de diğer G-M201 genine sahip olan ve bu testi yaptıran kişiler.

Bu listeye baktığımızda herhangi bir Orta Asya Türk’üne rastlayabildiniz mi? Ben orada Aslanbayev, Timbirlenk gibi isimler değil de hep Ermeni isimleri görüyorum. Yani akrabalık oranına baktığımızda hepsi Hemşinli veya Ermeni. Hemşinlilerin Orta Asya Türkleri ile değil de, Ermeni genini taşıyanlarla ortak DNA’ya sahip olması ilginç değil mi? Bazıları sürekli diyor ya “biz Ermeniceyi Ermenilerden öğrenmişiz ama Ermeniler gitmiş buralardan, bizim alakamız yok onlarla” diye. Hadi Ermeniceyi Ermenilerden öğrenmişiz de, genlerinide mi bırakmışlar giderken bize? Benim DNA testimde nasıl oluyor da ben Abhazya’daki veya Rusya’daki diğer Hemşinli Ermenilerle akraba çıkıyorum? İspir’den göç etmiş Ermenilerle de akraba çıkıyorum; ki zaten İspir’in Hemşinli olduğu bilinen bir gerçek.

3) G2
“G Haplogrubu M201’in bir mutasyonu olarak tanımlanır. M201 mutasyonuna sahip yaşadığı bilinen ilk insan 30 bin yıl önce (1200 jenerasyon) ve muhtemelen Kafkas dağlarında, Van Nehri civarında yaşamış.”

“Bu haplogrubun anavatanı Doğu Anadolu, Ermenistan veya Doğu İran olarak tahmin edilmekte. “
“Tahminimizde G haplogrubunun coğrafik konumu Doğu Anadolu, Ermenistan veya Doğu İran dolaylarında.”
Bana bunları paylaştıktan sonra muhtemelen saldırılar olacak. Sosyalist Hemşinliler “ne gereği vardı?” diyecek, bazı Ermeniler sevinirken bazısı da “DNA bir şeyi kanıtlamaz” diyecek, Türk olduğunu iddia eden Hemşinliler ve milliyetçi kesim de küfürler ederek “vatan haini” diyecek.
Evet, DNA bir şeyi kanıtlamaz belki (kafatasçılığa girdiğinden) ama en azından akrabalarımıza baktığımızda bir tane bile Türk kökenli görünmezken neredeyse tamamı Ermeni kökenlilerden oluşmakta. Kanıt olarak kabul edip etmemek size kalmış.
Bilimsel olarak dediğim gibi Ermeni bağlarımız ne kadar eskiye gittiğinize göre değişebilir. Ancak şu anda G haplogrubunu paylaşan akrabalarımızın neredeyse tamamı Ermeni kökenli.
Ermenice konuşmamız (geçmişte ve bazılarımız hala), Ermenilerle aynı genleri paylaşmamız bir tesadüf olamaz. “Ermeniler gitmiş, biz gelmişiz” tezi de bu DNA testi ile çökmüş oluyor. Madem biz Ermeni değiliz, nasıl oluyor da o göçüp giden Ermeniler ile akraba çıkıyoruz?
Gerçekleri kabul etmek zordur. Her türlü yolla kanıtlansa dahi hala inatla “biz Ermeni değiliz, Türk kökenliyiz” diyecek olanlar çıkacaktır ya da solculuk taslayıp “ırkın önemi yok birbirimize düşürme bizi” diye inatla kavga edecekler de olacaktır.
Herkes kendi bildiğini paylaşmakta özgürse, kişisel blogumda ben de kendi bildiklerimi paylaşmakta özgürüm.
Bu blogtan sonra bana ilk olarak belki de akrabalarım tepki gösterecektir, ancak yıllardır saklasam da son günlerde dayanaksız iddiları çürütmek adına katkım olsun istedim. İnternetin gelişmesi ve herkesin ulaşım kolaylığı olmasına rağmen araştırmak yerine 100 yıllık yalanlara inanan ya da inanmak isteyen körlerin gözüne girsin bu akraba listesi ve bizimle aynı DNA’yı paylaşan Ermeniler.
Yukarıdaki liste dışında 3 yakın akrabamdan 2’si Ermeni ve Ermeni soyadı taşırken, 1 tanesi de Rize Hemşinlisi çıkıyor.
Akrabalarımızın Kırgız köylüleri olmamasından dolayı üzgünüm Hemşinli kardeşlerim.
Gözlerinizi açın ve beyninizi kullanın lütfen!

Saygılarımla….Bu haber we.....v kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+