​Ermeni Devrimci Paramaz’ı anlatan RED’in Avrupa galası Basel’de yapıldı - Gündem
20 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

28 Mayıs 2018  

​Ermeni Devrimci Paramaz’ı anlatan RED’in Avrupa galası Basel’de yapıldı

​Ermeni Devrimci Paramaz’ı anlatan RED’in Avrupa galası Basel’de yapıldı ​Ermeni Devrimci Paramaz’ı anlatan RED’in Avrupa galası Basel’de yapıldı
Ermeni Devrimci Paramaz kitabının yazarı Kadir Akın’ın RED isimli belgeselinin Avrupa galası İsviçre’nin Basel kentinde yapıldı. Belgesel’e yoğun ilgi vardı.

Yapımcı ve yönetmenliğini Kadir Akın’ın üstlendiği Red filminin gösterimine İsviçreli ve Türkiyelilerin yoğun ilgisi olduğu gözlendi.

19 arkadaşı ile birlikte, İstanbul’un Beyazıt Meydanı’nda 1915 yılında idam edilen Hınçak Partisi yöneticilerinden Paramaz Matteos’un yaşamı, siyasi düşüncesi ve mücadelesinin anlatıldığı belgesel, İstanbul, Beyrut, Cenevre, Basel ve Samandağ’da çekildi.

Belgesel ile ilgili sorularımızı cevaplayan Akın, “Artık çağımız görsellik çağı, daha önce yazmış olduğum kitapta anlattım Paramaz’ın yaşam öyküsü ve mücadelesini. Bugün çağımızın görsellik çağı olması itibariyle film ve bir belgesel üzerinden anlatmak istedim. Zira kitaba nazaran filmin daha çok kitle ile buluşma potansiyelinin olması önemli bir etken oldu. Ayrıca ben HDP ve SYKP’nin de kurucu üyesiyim. Bununla, bir anlamda da Sosyalist hareketin yeniden kuruluşunun, Sosyalist hareketin tarihinin de yeniden ele alınması ile gerçekleşeceğine inanıyorum. Bundan dolayı, bu yönlü çalışmalarım ve araştırmalarım da devam edecek” dedi.

Gala, film gösterimi sonrası yapılan söyleşi ve verilen bir kokteyl ile son buldu.Bu haber pi.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+