Azerbaycan ordusu Nahcivan`daki stratejik noktaları Ermenistan`dan geri aldı - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

11 Haziran 2018  

Azerbaycan ordusu Nahcivan`daki stratejik noktaları Ermenistan`dan geri aldı

Azerbaycan ordusu Nahcivan`daki stratejik noktaları Ermenistan`dan geri aldı Azerbaycan ordusu Nahcivan`daki stratejik noktaları Ermenistan`dan geri aldı
Azerbaycan’ın Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre 26 yıldır Ermeni teröristlerinin işgalinde olan Nahçıvan’ın Şerur ilçesinin Gunnut köyü ve stratejik yükseklikler Ermeni işgalinden geri alındı.

Zeynep Yıldırımz.yildirim@thmhaber.comResmi olmayan kaynaklardan, Azerbaycan ordusunun Nahcivan-Ermenistan sınırında bulunan 1683 rakımlı Kızılkaya Dağı’nda, stratejik noktaları ele geçirdiği öğrenilmişti. Azeri Gazeteci Nigar Ögeday’ın sosyal medyasında paylaştığı haber ile bölgeye yönelik gelişmeler de doğrulanmış oldu. Ayrıca bu haber, Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından onaylandı.

26 yıldır Ermeni işgali altındaydı

Azerbaycan’ın Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre 26 yıldır Ermeni teröristlerinin işgalinde olan Nahçıvan’ın Şerur ilçesinin Gunnut köyü ve stratejik yükseklikler Kızıl Kaya Dağları 11 km arazisi Ermeni işgalinden geri alındı.

Ermeni söylemleri ve hareketleri operasyonu çağırdı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, başbakan olduktan sonra ilk ziyaretini Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ'a yaptı. Burada düzenlediği basın toplantısında Azerbaycan'ı suçlayıcı açıklamalarda bulundu. Azerbaycan’a bağlı toprakların hava sahasını kullanarak bölgeye gelmesi, Azerbaycan tarafından affedilemez olarak nitelendirildi.

Nahcivan Özerk Cumhuriyeti sınırında Ermenistan ordusunun ateşkesi ihlal edip ateş açması ile Azeri asker Adil Tatarov isimli askerin şehit düşmesi, Azerbaycan tarafında operasyonu başlatan nedenlerden biri oldu.

Azerbaycan ilerlemesi Ermeni tarafında istifaya neden oldu

Bölgedeki Azerbaycan ilerlemesi ile 11 km arazinin geri kazanılması, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Movses Hakobyan’ın görevden alınma sebebi olarak gösteriliyor.

Henüz resmi kaynaklar Azerbaycan’ın toprak kazanımını doğrulamadığı bir zaman diliminde, Movses Hakobyan yerine Artak Davtyan’ın Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına atanması iddiaları güçlendirdi.

“Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü hiçbir zaman müzakere konusu değildir!”

Hâkim Yeni Azerbaycan Partisi’nin Milletvekili Sona Aliyeva, Turkisnews’ın köşe yazarı Nigar Ögaday’a yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in yürüttüğü bağımsız siyasetin ve güçlü siyasi iradesinin sonucudur ki, bu günlerde Nahcivan yönünde topraklarımızın bir kısmının işgalden azat edilmesinin sevincini yaşıyoruz. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev defalarca kendi çıkış ve beyanatlarında kaydetti ki, “Ermenistan, Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorunu uluslararası hukuk kural ve ilkeleri doğrultusunda, BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına emel suretiyle, ülkemizin toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmelidir ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü müzakere konusu değildir, hiçbir zaman da olmayacak.”

Aliyeva aynı zamanda "Azerbaycan; işgale, tecavüze maruz kalmasına rağmen, uzun yıllardır dayanıklılık gösterip, kan dökülmeden, barış içinde, uluslararası hukuka uygun olarak danışıklar yoluyla sorunun çözümü için gerekli adımları atmakta devam ediyor.”dedi

“Er ya da geç adalet yerini bulacak!”

Ermenistan tarafını saldırgan ülke olarak niteleyen Aliyeva:

“Saldırgan ülke, uluslararası hukuk kural ve ilkelerine uymuyor, topraklarımızı işgal altında tutmakta ısrar ediyor ve zaman zaman sivil halka karşı böyle tehdit sergilemekten çekinmiyor. Bugün, Azerbaycan Devleti’nin ekonomik ve askeri gücü, ülkenin topraklarını serbest bırakmasına izin veriyor. Ermenistan tarafı da bilmelidir ki, sonunda bu sorunun bir çözüm yolu olmalıdır. Bunun barış yoluyla çözülmesi Ermenistan tarafının yararınadır. Er ya da geç adalet yerini bulacak ve Ali Baş Komutanın Başkanlığı altında işgalden azat olan topraklarda bayrağımız dalgalanacaktır!” dedi.
Ermenistan'ın asılsız hak iddiaları

Ermenistan’ın “Dünyadan tecrit edilmiş Ermeni toprakları” olarak adlandırdığı Nahcivan, Azerbaycan’a bağlı, yaklaşık 300-350 bin nüfuslu küçük bir özerk cumhuriyet. Kuzeyi ve doğusu Ermenistan ile güneyi ve batısı da İran toprakları ile çevrili. Türkiye ile de 13 km. lik bir sınırı bulunmakta.

Ermenistan, Azerbaycan’ın yüzde 20’sini de işgal etmiş durumda. Ermenistan’ın, hak iddia ettiği Azerbaycan toprakları arasında Nahcivan da bulmakta. Bölgede, tarihsel bağları olduğunu iddia eden Ermenistan, her fırsatta Türk topraklarına saldırmakta; bunu yaparken bölge üzerindeki Ermeni varlığını tarihsel köklere dayandırmaktadır.

Nahcivan’a atfedilen önem Ermenistan açısından, Büyük Ermenistan hayaline hizmet etmektedir. Oysa tüm bu açıklamaların ilmi açıdan hiçbir kaynağı yoktur. Sözde Ermeni soykırımında olduğu gibi; Ermeni iddiaları,-lobi gücü ile- dünyada kendisini destekleyecek bir kamuoyu oluşturmaktadır.

Nahcivan Türk Dünyasına açılan kapıdır

Türkiye açısından bakıldığında, sınır komşumuz olan bu topraklar, Türkiye’nin diğer Türk devletlerine, Türk dünyasına açılan kapısıdır.

Türk dünyası ile Türkiye arasındaki bilinçli ve orantılı bir şekilde koparıldığını söyleyen, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, bu bölgede gerçeğin sınırları çizenler tarafından çok önceden görüldüğünü söylemekte. Paşayeva bu bölünmüşlüğü, “Kars Antlaşması olmasaydı. ve Türkiye'nin Nahcivan üzerinde garantörlüğü olmasaydı. Bugün Nahcivan’da olmayacaktı. Bunu bilmemiz gerekir. Ben bu zamanda Nahcivan’dan özel aracımla gelemiyor uçağa biniyorum. Azerbaycan'dan Türkiye'ye araçla gelemem, çünkü Ermenistan var. Türk topraklarına karadan geçmek istiyorsanız, Ermenistan'dan Gürcistan'dan geçmek zorundasınız“ diyerek ifade etmekte.

Azerbaycan ordusunun 100. Yılı

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un verdiğin bilgiye göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı gereği, 26 Haziran'da Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümünün görkemli etkinliklerle kutlanacakBu haber th.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+