​Jandarma Komutanı Ali Öz`den tanığa: Söyleyin konuşmasın - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

11 Temmuz 2018  

​Jandarma Komutanı Ali Öz`den tanığa: Söyleyin konuşmasın

​Jandarma Komutanı Ali Öz`den tanığa: Söyleyin konuşmasın Dönemin Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat: `Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz `Coşkun İğci`ye söyleyin konuşmasın` dedi. Takibim üzerine uyarı cezası aldım.`
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 75'inci duruşması 2'nci gününde devam ediyor. Tanık olarak dinlenen dönemin Trabzon Jandarma Terör Olayları Kısım Amiri Gökhan Arslan'a tanıklığının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle 1 ay disiplin hapsi cezası verildi. Duruşmada konuşan dönemin Trabzon Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat "Dink cinayeti sonrası Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi Metin Yıldız, Ali Öz'e 'emriniz var mı' dedi. Öz, 'Coşkun İğci'ye söyleyin konuşmasın' dedi. Takibim üzerine Ali Öz'den uyarı cezası aldım" diye konuştu.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. 7'si tutuklu 85 sanıklı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu yargılanan dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, tutuksuz yargılanan azmettirici Erhan Tuncel, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in aralarında bulunduğu 8 sanık katıldı.

'COŞKUN İĞCİ’YE SÖYLEYİN KONUŞMASIN'

Duruşmada ilk olarak dönemin Trabzon Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat tanık olarak dinlendi. Polat, cinayet tasarısının gündeme geldiği istihbarat toplantısından bahsederek, "Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz'e 'emriniz var mı' dedi. Öz, 'Coşkun İğci'ye söyleyin konuşmasın' dedi. Takibim üzerine Ali Öz'den uyarı cezası aldım. İleriki günlerde Okan Şimşek'e 'bildiklerinizi söyleyin' dedim" diye konuştu.

'GÖREV SONUÇ RAPORU DEĞİŞTİRİLDİ'

Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan da cinayetin ardından görev sonuç raporunun değiştirilip değiştirilmediğini sordu. Polat, müfettişin ifadesini almadığını belirterek, "Okan Şimşek, teftişten önce ‘eski görev sonuç raporu değiştirildi. Yeniler kondu, eklemeler düzenleniyor’ dedi. Bu olay sonrasında bazı sıkıntılar oldu" yanıtını verdi. Başkan Horasan bunun üzerine Öz'ün kasten böyle yapıp yapmadığını sordu. Polat da, Öz'ün terör konusunda hassas olduğunu ancak neden böyle davrandığını anlamadığını söyledi.

Başkan Horasan, Polat'a eski ifadesini anımsatarak, Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin haber elemanı olup olmadığını sordu. Polat da, "Metin Yıldız, Coşkun İğci'nin haber elemanı olduğunu söylemişti. Toplantıda 'haber elemanımızdan bilgi aldık' demişti" diye yanıtladı.

ŞUBE MÜDÜRÜ: BİLDİKLERİM NEDENİYLE ÜSTÜ KAPALI BASKI GÖRDÜM

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da Polat'a cinayet ile ilgili bilgisi nedeniyle baskıya maruz kalıp kalmadığını sordu. Polat, "Alenen değil ama üstü kapalı bakışmalara maruz kalıyordum. Bundan dolayı emekli oldum" dedi. Ardından tutuklu eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek söz aldı. Akyürek'in cinayet tasarısını 17 Şubat 2006'da öğrendiğini söylemesi üzerine Polat, "Emniyet bu bilgiyi bizle paylaşmadı" dedi. Akyürek de emniyet ve jandarmanın mevzuatının farklı olduğunu söyleyerek üstüne düşen görevi yaptığını savundu.

'CİNAYETİ ÖNLEMEK İÇİN BİR İŞLEMDE BULUNMADIM'

Ardından dönemin Trabzon Jandarma terör olayları kısım amiri Gökhan Arslan dinlendi. Arslan, cinayetten önce tasarının konuşulduğu istihbarat toplantısına katıldığını söyledi. Bunun üzerine avukat Hakan Bakırcıoğlu, cinayetin önlenmesi için herhangi bir işlem yapıp yapmadığını sordu. Arslan, tasarının konuşulduğunu ancak kendisine bir şey söylenmediği için herhangi bir işlem yapmadığını belirtti.

Bakırcıoğlu, "Unsur komutanları kendisine bilgi vermek zorunda. Toplantıda kendisi de var. Bilgi sahibi olmaması mümkün değildir ve söyledikleri doğruyu yansıtmamaktadır" diyerek daha fazla soru sormayacağını söyledi. Arslan'ı başkan Horasan da uyardı ancak bildiklerinin bu kadar olduğunu savundu.

Duruşmaya öğle arası verildikten sonra Arslan’a 1 ay disiplin hapsi verildiği öğrenildi.

Duruşmaya 14.00’te devam etmek üzere ara verildi.Bu haber ar.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+