​Sapancalı Çakaryan hayatını kaybetti - Gündem
26 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Նպատ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

08 Ağustos 2018  

​Sapancalı Çakaryan hayatını kaybetti

​Sapancalı Çakaryan hayatını kaybetti Fransa`da Nazilere karşı direniş yürüten `Manuşyan Komünistleri`nin hayattaki tek üyesi olan Sapancalı Arsen Çakaryan 101 yaşında yaşamını yitirdi.
Fransa’da Nazi işgaline karşı direnen ‘Manuşyan Komünistleri’nin kurşuna dizilmekten kurtulan tek üyesi olan Arsen Çakaryan-Sapancalı Çakaryan 4 Ağustos’ta hayatını kaybetti.

21 Şubat 1944’te Naziler tarafından ‘Suç Ordusu’ olarak ilan edilen ve her biri ‘Kızıl Afiş’le aranan grubun önde gelen direnişçileri, Paris yakınlarındaki Mont-Valérien’de kurşuna dizilmişti. Katledilen direnişçiler arasında Adıyamanlı Ermeni direnişçi Missak Manuşyan ile birlikte 21 göçmen savaşçı da vardı. Kurşuna dizilenler ‘Manuşyan’ın Komünistleri’ adıyla faaliyet yürüten grubun üyesiydi.

Sapancalı Çakaryan, grubun yakalanmaktan kurtulan ve hayatta kalan son üyeydi. Çakaryan da grubun lideri Missak Manuşyan gibi Ermeni göçmeni ve komünistti.

AYRILMAZ DİRENİŞÇİLER

Çakaryan verdiği bir röportajda Missak Manuşyan’la birlikte Robert Witchitz, Roger Rouxel ve Georges Cloarec’in adını anmış, ayrılmaz direnişçiler olduğunu söylemişti.

Nazizme karşı yürüttükleri direnişin başlangıçta destek görmediğini belirten Çakaryan, General de Gaulle de dahil, Nazizm karşıtlarının komünistlere destek vermekten çekindiğini anlamıştı. Çakaryan, “Nazizme karşı mücadelede komünist olmayanları ikna etmek uzun zamanımızı almıştı” diye konuşmuştu.

FRANSA’DA ÖLDÜ

101 yaşında yaşamını yitiren Arsen Çakaryan, 1917 yılında Sakarya’nın Sapanca ilçesinde doğmuş, Ermenilere yönelik baskılar nedeniyle ailesiyle birlikte Fransa’ya göçmüştü. Çakaryan, 4 Ağustos 2018 tarihinde Fransa’da hayata veda etti.

MACRON’DAN VEDA MESAJI

Çakaryan’ın ölümünün ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron “Direnişin kahramanı ve yorulmak bilmeyen tanığıydı, sesi sonuna kadar yankılandı” ifadelerini kullanmıştı.

‘BU BÜYÜK İNSANA SAYGIYLA’

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ise Ermeni Soykırımı’nın tanınması için de çaba sarf eden Çakaryan’ın ardından “Hayatı boyunca yorulmak bilmeden özgürlük ve Ermeni hafızası için mücadele eden bu büyük insana saygıyla” mesajını paylaşmıştı.

Haberin Diğer Resimleri ​Sapancalı Çakaryan hayatını kaybetti

1 2Bu haber ye.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+