​ABD Fresno şehrinde Bitlis’li Ermeni yazar Wiliam Saroyan’ın ev müzesi açılacak - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

21 Ağustos 2018  

​ABD Fresno şehrinde Bitlis’li Ermeni yazar Wiliam Saroyan’ın ev müzesi açılacak

​ABD Fresno şehrinde Bitlis’li Ermeni yazar Wiliam Saroyan’ın ev müzesi açılacak ​ABD Fresno şehrinde Bitlis’li Ermeni yazar Wiliam Saroyan’ın ev müzesi açılacak
Dünyaca meşhur, Ermeni-Bitlis kökenli Amerikalı yazar Wiliam Saroyan’ın 110’uncu yıldönümü münasebetiyle 31 Ağustos tarihinde Fresno’da yazarın ev müzesi açılacak. Ermenistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının verdiği bilgilere göre açılış töreni California State University Satellite Union salonunda gerçekleştirilecek. Etkinlik Saroyan’ın hayatını anlatan sergiyle başlayacak, sonra da Wiliam Saroyan ve ‘Saroyan house’ projesi hakkında belgesel film gösterilecek.

‘Saroyan house’ projesinin başlangıcı 2016 yılında ilan edildi. O zaman “Renaissance” Kültür ve entelektüel vakfı Fresno W Griffith Way 2729 adresinde bulunan ve yazarın hayatının son 17 senesini geçirdiği evi satın aldı.

Ünlü yazarın tanıtılmasını kusursuz bir şekilde yapabilmek için ‘Saroyan house’ projesi en büyük dijital arşivi oluşturdu, Saroyan’la ilgili eşyalar, fotoğraflar, resimler, filmler, ses kayıtları topladı ve toplamaya da devam ediyor. Bütün içerik müzede etkileşimli teknolojik çözümleriyle sunulacak. Salonlardan birinde Wiliam Saroyan’ın holografik resmi de yer alacak.

Daha sonra ev müzesi Saroyan araştırmalar merkezine de dönüşecek. Çağdaş çözümlerle bu müze bölgede bir ilki olarak algılanıyor. Saroyan’ın ev müzesi olarak ta bütün dünyada bir ilktir.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+