​Ermeni Soykırımı tanıklarından Sirvart Kürdyan hayatını kaybetti - Gündem
28 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Սիմ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

06 Kasım 2018  

​Ermeni Soykırımı tanıklarından Sirvart Kürdyan hayatını kaybetti -

​Ermeni Soykırımı tanıklarından Sirvart Kürdyan hayatını kaybetti ​Ermeni Soykırımı tanıklarından Sirvart Kürdyan hayatını kaybetti

Ermeni Soykırımı sonrası son hayatta kalanlardan Sirvart Kirişçiyan Kürdyan 106 yaşında hayatını kaybetti.

Ermeni Soykırımı sonrası son hayatta kalanlardan Sirvart Kirişçiyan Kürdyan 27 Ekim'de Kanada Toronto'da hayatını kaybetti. Kürdyan 106 yaşındaydı.

Sirvart Kirişçiyan Kürdyan, 1912 yılında Erzurum'da Yeğişe Kirişçiyan ve Yepraksi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 6 çocuğun en küçüğüydü, ancak 3 kardeşi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. 1915'te 3 yaşındayken annesi ve iki kardeşiyle Musul yolculuğuna başlamak zorunda kaldılar. Kardeşlerinden biri yolda öldü.

Agos gazetesinin haberine göre, savaştan sonra Halep'e taşınan Sirvart yetimhanede kaldı. 15 yaşında bir başka Erzurumlu yetim olan Haçik Kürdyan ile evlendi. Haçik Kürdyan mesleğini kamyon şoförü olarak Suriye'de yapmaya çalışırken, Sirvart geçinebilmek için tığ ve nakış işleri yaptı. Bu alanda Halep'in tanınmış isimlerinden biri oldu. Dört çocuk sahibi olan Kürdyan çifti Beyrut'a taşındı. 1974'te Haçik Kürdyan'ı kaybeden Sirvart 1991'da ailesiyle birlikte Kanada Toronto'ya taşındı.

Sirvart Kirişçiyan Kürdyan 102 yaşına kadar Kanada ve Ermenistan'daki kiliseler için nakış ve tığ işleri yapmaya devam etti. 102 yaşındayken kendisini ziyaret eden bir rahibe tekrar yaşayabilse ne isteyeceği sorusuna Kürdyan "Bir çocukluğum olsun isterdim, hiç olmadı" yanıtını verdi.

Sirvart Kirişçiyan Kürdyan için Toronto Surp Yerortutyun Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene geniş katılım oldu.


Bu haber evrensel kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (evrensel) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+