​5 Aralık`ta Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları görüşecek - Gündem
18 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Մասիս / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

04 Aralık 2018  

​5 Aralık`ta Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları görüşecek

​5 Aralık`ta Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları görüşecek ​5 Aralık`ta Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları görüşecek
5 Aralık'ta Ermenistan Dışişleri Bakanı görevini vekaleten yürüten Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov Milano'da bir araya gelecek.

Toplantı AGİT Minsk Grubu Eş-Başkanlarının arabuluculuğunda yapılacak.

Mnatsakanyan ve Mammadyarov son kez 11 Temmuz 2018'de Brüksel'de bir görüşmüştü.

Bilgi notu: 1988 yılında Karabağ Ermeni nüfusu, Sovyet Birliği’nin Merkez Yönetimi’nden Ermenistan ile birleşme başvuruda bulunmuştu. Azerbaycan Karabağ’daki Ermeni halkının kendi kaderini tayin etme hakkını kabul etmeyerek silahla ezmeye kalkıştı. 2 Eylül 1991 yılında Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti bünyesinde bulunan Dağlık Karabağ Özerk İli Soveyt Birliği'nin Anayasası'na dayanarak bağımsızlığını ilan etti. Ermenilerin direnişi 12 Mayıs 1994 yılında Bişkek’te Azerbaycan’ın ricasıyle ve Rusya’nın arabulucuğulya 3 taraflı ateşkes anlaşmasıyla sona erdi.

Dağlık Karabağ Sorunun müzakere süreci Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu eş başkan ülkeleri arabulucuğuyla devam etmekte.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+