​Everest zirvesine ulaşan Fransalı Ermeni dağcıdan Erdoğan`a Soykırım mektubu - Gündem
31 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : / Ժամ : Այգ

Gündem :

17 Aralık 2018  

​Everest zirvesine ulaşan Fransalı Ermeni dağcıdan Erdoğan`a Soykırım mektubu

​Everest zirvesine ulaşan Fransalı Ermeni dağcıdan Erdoğan`a Soykırım mektubu ​Everest zirvesine ulaşan Fransalı Ermeni dağcıdan Erdoğan`a Soykırım mektubu
Fransalı Ermeni dağcı Ara Khatchadourian, tekrar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi deneyecek. Khatchadourian, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını sağlamak hedefiyle Erdoğan’a yazdığı mektubu artık üçüncü kez ona ulaştırmaya çalışacak.

Ermeni dağcı, mektubun içeriğinin ve onu ulaştırmak için kendisinin aşmaya zorunda kalacağı yolun, Türkiye Cumhurbaşkanı’nı duygulandıracağından ve Ermeni Soykırımı’nı tanımaya ikna edeceğinden emindir.

Daha önce Khatchadourian, Ermeni Soykırmı’nı tanıma çağrısını yapan mektubunu artık iki kez Erdoğan’a sunmaya çalıştı. İlk olarak Everest dağının zirvesine tırmandığı gün olan 22 Mayıs 2016’da hemen dağın zirvesindeyken Erdoğan’a bir mektup yazan Khatchadourian, 1915’te Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere karşı yapılanların soykırım olduğunu kabul etme çağrısını yaptı.

“O zaman mektubumu Erdoğan’a gönderemedim. Hayatımda ilk hez elden bir mektup yazmıştım” diye anlatan Ermeni dağcı, daha sonra bir benzeri girişimde de bulundu. Marsilya’dan koşarak Yerevan’a gelmeyi, Türkiye’den geçerken ise Erdoğan’a hitaben hazırladığı mektubu ona vermeyi planlayan Khatchadourian, o sırada Türkiye’de seçim dönemi olduğu için Erdoğan’la görüşemedi.

Üçüncü girişiminin başarıyla tamamlanacağını ümit eden dağcı, bu sefer Marsilya’dan Beyrut’a giderken Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyor. Bu yolu yelkensiz bir tekneyle ve sadece elle kürek çekerek geçmeyi planlayan Khatchadourian, 2019 yılının Eylül – Ekim aylarında yola çıkacak.

Ara Khatchadourian’ın ailesi, Ermeni Soykırımı sırasında Batı Ermenistan’dan Lübnan’a göç etti. Annesi ve babası gibi Ara da Beyrut’ta dünyaya geldi. Daha sonra Fransa’da yaşayan amcasının yanına taşınan Khatchadourian, son 35 yıldır bu ülkede ikamet ediyor. Bütün dünyayı gezmeyi ve Ermenistan’da kalıcı oalrak ikamet etmeyi hayal eden dağcı, en son Aralık 2018’de Ermenistan’ı ziyaret etti.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+