Elazığ’da tarihi cami ve kilise halka açılacak - Gündem
07 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Աստղիկ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

19 Aralık 2018  

Elazığ’da tarihi cami ve kilise halka açılacak

Elazığ’da tarihi cami ve kilise halka açılacak Elazığ’da tarihi cami ve kilise halka açılacak
1794 yılında Yusuf Ziya Paşa tarafından yapılan Yusuf Ziya Paşa Cami’nin restorasyon çalışmaları için Malatya Vakıflar Müdürlüğü, Koruma Kurulundan onay bekliyor. Keban Belediyesi ise Surp Asdvadzadzin Meryem Ana Kilisesi’nin onarımı için Elazığ İl Özel İdaresi’nden ödenek bekliyor.

Malatya Vakıfları Bölge Müdürü Kenan Doğan, Yusuf Ziya Paşa Camisi’nin onarımına başlandığını belirttti. Minare, zeminler ve dış cephe onarım çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyleyen Doğan, şöyle konuştu: “Çalışmalar esnasında burada özel kalem işi süslemelere rastlandı. Koruma Kuruluna götürüldü. Kurul aşamasını bekliyoruz. Koruma Kurulunun vereceği karar üzerine çalışmalarımız devam edecek. Çalışmalarımız bittikten sonra bu tarihi cami halkımıza açılacak.”

Surp Asdvadzadzin Meryem Ana Kilisesi’nin Keban Belediyesine ait olduğunu ve gerekli restorasyon çalışmalarının yapılacağını belirten Keban Belediyesi Yazı İşleri Müdür Levent Demir, şöyle konuştu: “Meryem Ana Kilisesiyle ilgili belediyemiz restorasyon çalışmasını yapmak üzere Diyarbakır Tabiat izin istedik. Diyarbakır Kültür Varlıkları Müdürlüğü ise Meryem Ana Kilisesinin restorasyon çalışması için projemizi hazırlattık. Ödenek bekleniyor. Verilirse proje kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanacak..”
Bu haber wes....atv kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+