Ermeni müzisyenle randevu iddianameye girdi - Gündem
19 Eylül 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հոռի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

04 Ocak 2019  

Ermeni müzisyenle randevu iddianameye girdi

Ermeni müzisyenle randevu iddianameye girdi Ermeni müzisyenle randevu iddianameye girdi
9 Ekim 2018'de Diyarbakır merkezli 9 ilde yürütülen gözaltına alınan 142 kişi arasında bulunan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Esra Solin Dal hakkında 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla iddianame hazırlandı. Savcılığın hazırladığı iddianame, Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dal'ın röportaj maksadıyla yaptığı görüşmeler de iddianameye girdi ve suç olduğu öne sürüldü.Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre iddianamede, Dal'ın haber kaynaklarından randevu talep etmesi 'örgüt faaliyeti', Afrin'deki kadın ve çocuk ölümlerine ilişkin hak savunucusu kurumlardan randevu talebi, 'Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı ağır itham'; 1915'e dair Udi Yervant'tan randevu talebi de 'devlet karşıtı gazetecilik' olarak değerlendirildi.

Dal'ın 'Afrin'de 'kadın ve çocuk ölümlerine' ilişkin haber için İHD ve Diyarbakır Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi bir kadın avukattan randevu talebi için iddianamede, 'örgütü sahiplenme' suçlaması yapıldı.

Habere göre 'Afrin'de öldürülen çocuk sivil kadın ölümleriyle ilgili bir röportaj almak istiyorum sizden' ifadesini içeren randevu talebi iddianamede, 'Türk Silahlı Kuvvetlerine ağır itham' olarak değerlendirildi. İddianamede, suçlamalar şu ifadelerle anlatıldı:

"Şüphelinin yaptığı röportaj ile ilgili olarak yapılan açık kaynak araştırması neticesinde, şüphelinin, Suriye ülkesinin Afrin bölgesinde bulunan PKK/PYD/YPG ve DAEŞ terör örgütü mensuplarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan Zeytin Dalı Harekatına yönelik ağır ithamlarda bulunarak, terör örgütü lehinde paylaşımlara yer verdiği, yaptığı röportaj ile halkı devlete karşı kışkırtmak amacıyla hareket ettiği ve PKK/KCK terör örgütünü sahiplendiği…"

Gazeteci Dal'ın telefon dinlenmesine takılan ABD'den Diyarbakır'a yerleşen Ermeni Udi sanatçı Yervant Bostancı'yla röportaj yapma isteği iddianamede, "19 numaralı görüşmede ise sözde Ermeni soykırımı konusunda Ermeni bir sanatçıyla röportaj yapmak istediği, şüphelinin, PKK/KCK terör örgütünün ideolojisi doğrultusunda devlet aleyhinde gazetecilik faaliyeti yürüttüğü…" ifadeleriyle yorumlandı.

İddianamede, tüm dosya birlikte değerlendirildiğinde gazeteci Dal'ın KCK yapılanmasında örgütün hiyerarşik yapısına dahil olarak üzerine atılı suçu işlediği ileri sürülerek, 7,5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Bu haber ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+