​Arap ülkelerinden sürülen Yahudiler için büyük tazminat talebi - Gündem
05 Haziran 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ահրանք / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

10 Ocak 2019  

​Arap ülkelerinden sürülen Yahudiler için büyük tazminat talebi

​Arap ülkelerinden sürülen Yahudiler için büyük tazminat talebi ​Arap ülkelerinden sürülen Yahudiler için büyük tazminat talebi
850 bin Yahudi için 250 milyar dolarlık tazminat isteği
İsrailli yetkililer konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Yedi Arap ülkesi ile İran’da Yahudilere uygulanan şiddet olaylarının tarihi adaletsizliğini düzeltme ve buralarda mallarından olan yüz binlerce Yahudi’ye haklarını iade etme zamanı geldi” dedi. Tazminat istenecek ülkeler Tunus, Libya, Fas, Irak, Suriye, Mısır, Yemen ve İran olarak açıklandı.

İki ülkenin rakamı netleşti
Yapılan hesaplara göre, iki ülkeden istenecek tazminat miktarı netleşti. Buna göre kayıp Yahudi malları için Tunus’tan 35 milyar dolar, Libya’dan ise 15 milyar dolar talep edileceği belirlendi. 1948 yılında İsrail Devleti kurulduğunda, bu sekiz devlete ek olarak Cezayir ve Lübnan’dan toplam 856 bin Yahudi kaçmak zorunda kalmıştı.

İsrail hükümetinde bu olayla ilgili konuları ele almakla görevli İsrail Sosyal Eşitlik Bakanı Gila Gamliel açıklamasında, “Yedi Arap ülkesi ile İran’da Yahudilere uygulanan şiddet olaylarının tarihi adaletsizliğini düzeltme ve buralarda mallarından olan yüz binlerce Yahudi’ye haklarını iade etme zamanı gelmiştir,” dedi.

Hesaplanan rakamlara göre, sekiz ülkeden ikisindeki tazminat taleplerinin miktarları netleşti. Buna göre kayıp Yahudi malları için Tunus’tan 35 milyar dolar, Libya’dan ise 15 milyar dolar talep edileceği belirlendi.

İsrail, bu iki ülkeden talep edilecekler dahil, Fas, Irak, Suriye, Mısır, Yemen ve İran’dan toplamda 250 milyar dolar talep edecek. Tüm dünyada, bahsi geçen sekiz ülkeye ek olarak Cezayir ve Lübnan da katıldığında, Arap ülkelerinden kaçarak kurtulan 856 bin Yahudi’nin kurduğu çeşitli kurumları şemsiyesi altında toplayan en büyük uluslararası organizasyon Arap Ülkelerindeki Yahudiler İçin Adalet (Justice for Jews from Arab Countries-JJAC), 1948’de İsrail Devleti kurulması ve sonrasında şiddetli Arap ayaklanmalarında yaralanan ve hayatını kaybeden pek çok Yahudi’yi gören bu kişilerin ancak kaçarak canlarını kurtardıklarını veya ülkelerinden sürüldüklerini bildirdi.

Televizyonda yayınlanan habere göre, geçtiğimiz on sekiz ay boyunca uluslararası bir muhasebe firmasından destek alan İsrail hükümeti, sessiz bir şekilde Yahudilerin geride bırakmak mecburiyetinde bırakıldıkları taşınmaz ve malların değerlerini araştırıyordu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Likud Partisi’ne mensup Gamliel, “Bugün Ortadoğu’dan bahsedip de şiddet korkusu yüzünden müreffeh hayatlarından vazgeçmek zorunda bırakılan Yahudi cemaatlerini anmamak mümkün değildir. Bahsi geçen Yahudi cemaatlerine karşı işlenmiş her türlü suçun tanınması gerekir,” dedi.

Filistin Yönetimi on yıl kadar önce ABD’ye bir başvuruda bulunarak, iddialarını destekleyen çeşitli belgeler göndermiş ve İsrail Devleti’nin kurulmasının ardından İsrail’den kaçan veya sürülen Arap yerleşimcilerin geride kalan mallarına tazminat olarak İsrail’in 100 milyar ABD doları ödemesini talep etmişti.Bu haber sal....lom kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+