​Paşinyan’ın eski danışmanından Ermenistan Parlamentosuna Paylan’a destek çağrısı - Gündem
28 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

14 Ocak 2019  

​Paşinyan’ın eski danışmanından Ermenistan Parlamentosuna Paylan’a destek çağrısı

​Paşinyan’ın eski danışmanından Ermenistan Parlamentosuna Paylan’a destek çağrısı ​Paşinyan’ın eski danışmanından Ermenistan Parlamentosuna Paylan’a destek çağrısı
Ermenistan Başbakan Vekili Nikol Paşinyan’ın eski danışmanlarından Arsen Kharatyan Ermenistan Parlamentosunun yeni seçilen 7’inci Yasama Dönemi milletvekillerine TBMM HDP Diyarbakır Ermeni Milletvekili Garo Paylan’a destek olma çağrısında bulundu.

Arsen Kharatyan, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda “14 Ocak tarihinde görevinize resmi olarak başladığınızdan sonra Garo Paylan’a destek olarak ortak bir bildiri yayınlamanızı öneriyorum” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de Paylan’a karşı siyasi baskı uygulandığını belirten Kharatyan zamanında Hrant Dink’e karşı da aynı baskının ve kötü şöhrete sahip Türk Ceza Kanunu 301’inci maddesinin uygulandığını hatırlattı.

Paylan ve arkadaşlarının hayatı tehlike altında olduğunu ve buna duyarlı olmamız gerektiğini vurgulayan Kharatyan “Böyle bir açıklama sembolik te olsa birliğimizi gösterecek” ifadelerini de dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Ermeni Milletvekili Garo Paylan hakkında dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırladı. Gerekçe olarak da Paylan’ın basına verdiği röportajlar gösterildi.

Fezlekede, Paylan’ın 25 Temmuz 2018’de Diyarbakır’da düzenlenen HDP’nin grup toplantısından sonra yaptığı konuşma ve 27 Temmuz 2018’de yine Diyarbakır’da katıldığı bir eylemin ardından ‘Özgürüz’ internet sitesine verdiği röportajları gerekçe gösterildi.

Paylan’ın röportajlarında ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Alenen Aşağılama’ suçunu işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istendi. TCK 301. maddeden soruşturma açılması Adalet Bakanı’nın iznine bağlı. Paylan hakkında, 301. maddeden soruşturma açılmasına bakanlık izin verdi.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+