​Malatya ve Elazığ’daki Ermeni Toplulukları Noel ve Vaftiz Bayramı’nda Buluştu - Gündem
16 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

15 Ocak 2019  

​Malatya ve Elazığ’daki Ermeni Toplulukları Noel ve Vaftiz Bayramı’nda Buluştu

​Malatya ve Elazığ’daki Ermeni Toplulukları Noel ve Vaftiz Bayramı’nda Buluştu ​Malatya ve Elazığ’daki Ermeni Toplulukları Noel ve Vaftiz Bayramı’nda Buluştu
Hatay Ermeni Kiliseleri Din Görevlisi Avedis Tabaşyan, Ermeni Cemaati tarafından 6 Ocak’ta kutlanan İsa Mesih’in Doğuş ve Vaftiz Bayramı’nı 10-11 Ocak tarihlerinde İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nden gelen Başrahip Tatul Anuşyan, Kıdemli Papaz Kevork Çınaryan ve Okuyucu Armenak Kazancıyan ile birlikte Malatya ve Elazığ’a giderek, oradaki Ermeni Cemaati ile birlikte coşku içerisinde kutladı.

“Ev ziyaretleri gerçekleştirildi”

İlk olarak Rahip Tatul Anuşyan önderliğinde Elazığ’a geçerek, orada bulunan Ermeni cemaatinin evlerine misafir olan Tabaşyan, gerçekleştirdiği ev ziyaretlerinde, evleri teker teker kutsayarak, ‘Noel ve Vaftiz’ coşkusunu dualar ve ilahiler okuyarak ev halkı ile birlikte kutladı.

“Bayram coşku içerisinde kutlandı”

Ertesi gün sabah saatlerinde cemaatinin katılımıyla mezarlık ziyaretinde bulunan Avedis Tabaşyan, Hokehankisd duaları ile mezarlık başında ölülerin ruhuna dualar okudu.

Akşam Malatya Surp Harutyun Kilisesi’nde düzenlenen ayinde Elazığ’dan gelen Ermeni Cemaatinin katılımı ile mumlar yakılıp dualar edilerek ‘Noel ve Vaftiz’ bayramı büyük bir coşku içerisinde kutlandı.

Rahip Tatul Anuşyan ile birlikte okuyucu olarak katıldığı Surp Badarak ayinini gerçekleştiren Kıdemli Papaz Kevork Çınaryan ayinde verdiği vaazında “Bizler, büyük bir coşku içerisinde Rab Hisus’un (İsa Mesih) Doğuş ve Vaftiz Bayramını kutluyoruz. Rab Hisus’un doğumuyla bizler yepyeni bir yaşama kavuştuk. Sevgi ile yeni bir dünyaya merhaba dedik. Rab Hisus’un sevgisi her daim üzerimizde olsun” dedi.

Verilen vaazın ardından Khoranda hizmet eden Armen GisaSargavak Kazancıyan tarafından Kutsal Kitap’tan bölümler okundu.

Cemaate dağıtılan Hağortutyun sonrası temsili oladak, Rab Hisus’un ‘Vaftiz Ayini’ yapılarak sudan haç çıkartıldı.Daha sonra düzenlenen ayin, mezarlıkta uyuyanlar için hokehankisd dualarıyla sona erdi.


Bu haber sa.....7 kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+