​Matenadaran uzmanları Orta Doğu’daki zarar gören el yazmalarını restore edecek - Gündem
19 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

24 Ocak 2019  

​Matenadaran uzmanları Orta Doğu’daki zarar gören el yazmalarını restore edecek

​Matenadaran uzmanları Orta Doğu’daki zarar gören el yazmalarını restore edecek ​Matenadaran uzmanları Orta Doğu’daki zarar gören el yazmalarını restore edecek
Son yıllarda Orta Doğu ülkelerinde zarar gören el yazmaları Ermenistan’ın Mesrop Mashtots Eski El Yazmaları Enstitüsü'nde (Matenadaran) Ermenistan uzmanlarının desteğiyle restore edilecek.

Mesrop Mashtots Eski El Yazmaları Enstitüsü Müdürü Vahan Ter-Ghevondyan basına yaptığı açıklamada şu iffadeleri kullandı:

“2018 yılında temelleri atılan yeni büyük bir projenin yapılması öngörülüyor. UNESCO’ nun desteğiyle Ermenistan’a Lübnan’dan ve Suriye’den el yazmalarını restore eden 9 uzman geldi ve Matenadaran’ın uzmanları becerilerini ve bilgilerini arttırmak amacıyla bir haftalık eğitim kursu düzenlediler. Ortaklarımız sonuçlarından çok memnun kaldılar. Bu UNESCO için de başarılı projelerinden biri oldu.”

Ter-Ghevondyan, Süriyede ve Irak’ta son zamanlarda kültürel değerlerin büyük çapta zarar gördüğünü dile getirdi.

Vahan Ter-Ghevondyan, Matenadaran’ın böyle el yazmalarının restore edilmesi için bölgesel bir merkez olması öngürüldüğünü açıkladı.

“El yazmaları Ermenistan’a getirilip restore edilir ve iade edilir. Bunun hem kültürel hem de siyasi anlamı olacak. Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve UNESCO’nun Genel Müdürü Audrey Azoulay ile görüşmesinde de bu konu ele alındı. Projenin son onayını bekliyoruz ” diye ifade etti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+