​Ermeni Türkolog Karabağ müzakere sürecinde yeni gelişmeler beklemiyor - Gündem
23 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

29 Ocak 2019  

​Ermeni Türkolog Karabağ müzakere sürecinde yeni gelişmeler beklemiyor -

​Ermeni Türkolog Karabağ müzakere sürecinde yeni gelişmeler beklemiyor ​Ermeni Türkolog Karabağ müzakere sürecinde yeni gelişmeler beklemiyor

Ermenistan Bilimler Milli Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Ruben Safrastyan gazetecilerle görüşme sırasında son zamanlarda Güney Kafkasya’da Türkiye’nin özellikle Nahçıvan (Nakhijevan) bölgesinde aktif olduğunu ifade etti.

Safrastyan’a göre Türkiye’nin aktifleşmesi hem siyasi, hem askeri detaylar içeriyor. Şarkiyat Enstitüsü Müdürü yaptığı açıklamada “Türk basını Türkiye’nin kendi sınırları dışında artık üçüncü üssü kurmaya hazırlandığını dile getiriyor. Suriye konusunda Rusya’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğundan faydalanarak Türkiye Güney Kafkasya’da kendi varlığını daha çok hissettirmeye çalışıyor. Bu jeopolitik açısından önemli bir süreçtir ve bence Rusya buna karşı duyarsız kalamaz. Sonuçta bu adım Rusya’nın Ermenistan’daki üssüne karşı denge amaçlı bir girişimdir” ifadelerine yer verdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in görüşmelerine değinerek Safrastyan görüşmelerden beklenti olmadığını vurguladı. Ona göre müzakere süreci sadece Artsakh’ın (Karabağ) katılımıyla verimli olacak.

Ancak Paşinyan-Aliyev görüşmeleri güvenlik açısından önemseyen Safrastyan son görüşmelerden sonra Azerbaycan tarafından yapılan saldırgan adımların azaldığını da belirtti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+