​Gürcistan’da Ermeniler ve Azeriler arasında anıt krizi devam ediyor - Gündem
23 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

11 Şubat 2019  

​Gürcistan’da Ermeniler ve Azeriler arasında anıt krizi devam ediyor -

​Gürcistan’da Ermeniler ve Azeriler arasında anıt krizi devam ediyor ​Gürcistan’da Ermeniler ve Azeriler arasında anıt krizi devam ediyor

Gürcistan’da faaliyet gösteren ‘Lernaşkhar’ Ermeni derneği bir grup Gürcistan'lı Azeri tarafından gerçekleştirilen protesto eylemiyle ilgili açıklamada bulundu.

Azeriler Gürcistan’da Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Samtse-Cavaheti bölgesinin Buğaşen köyünde Ermeni subay Mikayel Avagyan’ın heykeli yerleştirildiğinden dolayı rahatsız olup protestoda bulundular ve heykelin kaldırılmasını talep ettiler.

Ermeni derneği, yaptığı açıklamada aynı yerde çoktan Buğaşen köyünden olan Mikayel Avagyan’ın büstü olduğunu vurgulayarak bunu yenilemeye karar verdiklerini ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi “Eğer bizim köyden olan bir insanın anısına dikilen heykel bu kadar büyük gürültüye sebep oluyorsa, o zaman biz de Marneul bölgesinde bulunan Lejbadin köyündeki Azerbaycan milli kahramanı Calil Safarov’un heykelinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Calil Safarov Karabağ savaşına katılmış ve birçok Ermeni (sakinler dahil olmak üzere) oldürdüğü için milli kahraman ünvanına layık görülmüş.”

Ayrıca, ‘Lernaşkhar’ derenği Azeriler tarafından yayılan bazı çarpıtma bilgileri de yalanladı. Bazı Azeri kaynaklarında Mikayel Avagyan’ın Abhazya savaşına katıldığına dair bilgiler yar almış, fakat ‘Lernaşkhar’ derneğinin sunduğu bilgilere göre Ermeni subay Avagyan Abhazya’da 1990 yılına kadar polis olarak görev yapmış, 1990 yılından itibaren ise Ermenistan’a yerleşmiş. Dolayısıyla 1992 yılında başlamış olan Abhazya savaşına doğal olarak katılmamış.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+