​Eurovision`da Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`ın sözde yönetim bayrağı açması üzerine inceleme - Gündem
20 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Արագած / Ժամ : Արփող

Gündem :

14 Şubat 2019  

​Eurovision`da Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`ın sözde yönetim bayrağı açması üzerine inceleme

​Eurovision`da Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`ın sözde yönetim bayrağı açması üzerine inceleme ​Eurovision`da Ermenistan`ın Dağlık Karabağ`ın sözde yönetim bayrağı açması üzerine inceleme
İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasının ilk yarı finalinde, Ermenistan ekibinin, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ'ın sözde yönetiminin bayrağını taşıması üzerine inceleme başlatıldı.

Avrupa Yayın Birliği (EBU) yöneticisi Sietse Bakker, yasaklı bayraklar arasında bulunan bu bayrağı taşıyan ekip hakkında soruşturma başlattıklarını belirterek, konuyla ilgili olağanüstü toplantı yapacaklarını söyledi.

İnceleme sonucunda ekibin ceza alabileceğini dile getiren Bakke, Ermenistan'ın yarışmadan diskalifiye edilmesinin ise söz konusu olmadığını bildirdi.

Stockholm Globen Arena'da gerçekleştirilen ilk yarı finalde, "Love Wave" adlı şarkısıyla finale kalmaya hak kazanan Ermeni şarkıcı Iveta Mukuçyan, “Yasaklı bayrağı neden salladınız?" sorusuna, “Unutmayın ki ben kalbimle, duygu ve düşüncelerimle ülkemi temsil ediyorum. Ülkemin düşüncelerini buradan 150 milyon izleyiciye aktarıyorum. Barış istediğimi de haykırıyorum. Tüm dünyadaki Ermeniler barış istiyor” yanıtını verdi.

AZERİ GAZETECİNİN SORUSUNA MÜDAHALE

Azerbaycan'ı "Miracle" parçası ile temsil eden Semra Rahimli de finale kaldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Bir Azeri gazetecinin Rahimli'ye işgal altındaki Dağlık Karabağ'ı sorması üzerine, İsveç devlet televizyonu SVT Moderatörü Jovan Radomir araya girerek, "Lütfen burada propaganda yapmayın” dedi. Bunun üzerine Azerbaycanlı sanatçı Rahimli de siyasi konulara girmeyeceği yanıtını verdi.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Rahimli, “Finale kaldığım için çok mutluyum. Bu benim için çok büyük bir onur. Kimse dualarını esirgemesin. Kardeş ülke Türkiye sizi çok seviyorum, sizi de temsil etmek için finaldeydim” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN'DAN SERT TEPKİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Ermenistan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’nı, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarında kanlı etnik temizlik sonucunda oluşturulmuş sözde rejimin tanıtılması amacıyla kullandığı, bu durumun Eurovision Şarkı Yarışması’nın temel ilkelerine aykırı olduğu” belirtildi.

Açıklamada, konuyla ilgili Eurovision teşkilat komitesine gerekli müracaatların yapılacağı ifade edildi.

Azerbaycanlı sanatçı Semra Rahimli, İsveçli gazetecinin Dağlık Karabağ ile ilgili sorusuna siyasi konulara girmeyeceğini belirterek cevap vermedi / FOTO: DHA

BASK BAYRAĞI LİSTEDEN ÇIKARILMIŞTI

Stockholm'de düzenlenen 2016 Eurovision Şarkı Yarışması öncesinde Stockholm Globe Arena ve AXS'nin resmi internet sitesinde yayınlanan "yasaklı bayraklar listesinde", Filistin, Kosova, Kırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bask bayraklarının isimleri de sıralanmıştı. Bu bayrakların "devlet bayrağı olmadıkları" gerekçesiyle yarışma sırasında açılamayacakları belirtilirken, ayrıca terör örgütü IŞİD'in flaması ile Rusya yanlısı milislerin Ukrayna'nın doğusunda kurduğu sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti bayrağı da listede yer almıştı.

Eurovision, İspanya'dan gelen tepkiler sonrasında, ilk açıkladığı yasaklı bayraklar listesinden Bask bayrağını çıkarmak zorunda kalmıştı. Yarışmanın gerçekleşeceği salonda yerel, bölgesel, ticari, siyasi veya dini mesaj içeren bayraklar ve pankartlarla ayrımcılık, hakaret mesajları içeren bayrak ve pankartların da yasaklandığı açıklanmıştı.Bu haber ka.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+