​Ermenistan Sağlık Bakanı Torosyan: İstanbul Ermenileri Ermenistan’a yatırım yapmalı - Gündem
04 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մարգար / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

24 Şubat 2019  

​Ermenistan Sağlık Bakanı Torosyan: İstanbul Ermenileri Ermenistan’a yatırım yapmalı

​Ermenistan Sağlık Bakanı Torosyan: İstanbul Ermenileri Ermenistan’a yatırım yapmalı ​Ermenistan Sağlık Bakanı Torosyan: İstanbul Ermenileri Ermenistan’a yatırım yapmalı
Ermenistan Sağlık Bakanı Ermenistan Sağlık Bakanı Arsen Torosyan bir dizi temas için Türkiye’deydi.

15 Şubat Cuma günü İstanbul’daki Ermenistan’ın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Nezdindeki Daimi Temsilciliği’nde Ermenistan Sağlık Bakanı Torosyan, Agos gazetesinin muhabiri Bagrat Estukyan’a mülakat verdi.

İstanbul Ermeni toplumu ile ilgili düşünceleriniz neler? sorusuna Torosyan “Öncelikle İstanbul Ermeni toplumuyla ilişkilerimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. İstanbul Ermenileri’nin Ermenistan ile ekonomik ilişkilerini geliştirmelerini çok önemsiyorum. Yatırım yapmalarını, yardım maksadıyla değil, kazanma kaygısıyla yatırım yapmalarını bekliyoruz.” diye cevap verdi.

Bakan Ermenistan’ın bağışlara ihtiyacı olmadığını vurgulayarak güçlü bir ülke istediklerini ve güçlü ülkeye de güçlü bir ekonomi ile ulaşılabileceğini dile getirdi.

Bu konularda meslektaşlarıyla konuşması gerekeceğini altını çizen Sağlık Bakanıı Torosyan yeni hükümetten Türkiye’ye giden ilk bakan olduğunu söyledi.

“Bakanlığınız açısından Diaspora Ermenileri’nden ne gibi beklentileriniz var? sorusuna Bakan Torosyan şöyle cevap verdi:

“Bugün bu konuyu Surp Pırgiç Hastanesi ziyaretinde de konuşma imkânımız oldu. Biz bakanlık olarak dünyanın farklı yerlerinden Ermeni hekimlerle işbirliği içerisindeyiz. Öncelikle hekimler zaten bizi ziyaret etmekte ve sağlık konusunda destekler sunmaktalar. Bu bağlamda birlikte yapabileceğimiz pek çok şey olabileceğini düşünüyorum."

Türkiye’deki sağlık hizmetleri alanında bir konu özellikle ilgini çektiğini dile getiren Torosyan Türkiye böbrek ve karaciğer nakillerinde önemli gelişmeler yaratabilmiş bir ülke olduğunu vurguladı.

Bakan "Onların deneyiminden yararlanmak isteyebiliriz. İlk aklıma gelen ise hekimlerin karşılıklı olarak birbirleriyle temaslarını geliştirmeleri." diye konuştu.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+