Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan vefat etti - Gündem
19 Eylül 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հոռի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

08 Mart 2019  

Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan vefat etti

Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan vefat etti Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan vefat etti
Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan 63 yaşında hayatını kaybetti. Mutafyan uzun süredir tedavi görüyordu. Ermeni Vakıflar Birliği ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu cenaze detaylarının daha sonra açıklanacağını söyledi.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Mesrob Mutafyan 2008’de frontotemporal demans hastalığına yakalanmasının ardından, patrik ve başpiskoposluk görevlerinden fiilen çekilmişti ve uzun süredir tedavi görüyordu. Patrik vekilliğini ise Aram Ateşyan yürütüyordu. Ateşyan’ın vekilliği Ermeni cemaati içinden eleştirilerin yükselmesine sebep olmuşken, Mutafyan’ın ölümü sonrası süreç merak konusu.

MESROB MUTAFYAN KİMDİR?

II. Mesrob, 84’üncü İstanbul Ermeni Patriği ve Türkiye Ermenileri Ruhani Başkanı’ydı. 16 Haziran 1956’da İstanbul’da doğan Mutafyan Saint Joseph Lisesi’nde ve Almanya’da okudu. 1974-79 döneminde ABD’deki Memphis Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji eğitimi aldı.

1979’da ruhban mesleğine intisap ederek “Mesrob” ismini aldı. Kınalıada Ermeni cemaati rahipliğine atandı. 1979-81 yıllarında teoloji eğitimini Kudüs’te tamamladı. 1986’da piskoposluk rütbesine yükseltildi. 1998’de İstanbul Ermenileri Patriği II.Karekin Kazancıyan’ın vefatı üzerine dinî ve dünyevi meclis tarafından patrik vekili seçildi.Bu haber ga.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+