​Suudi Arabistan’dan ABD`nin Golan Tepeleri kararına tepki - Gündem
16 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Մանի / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

26 Mart 2019  

​Suudi Arabistan’dan ABD`nin Golan Tepeleri kararına tepki -

​Suudi Arabistan’dan ABD`nin Golan Tepeleri kararına tepki ​Suudi Arabistan’dan ABD`nin Golan Tepeleri kararına tepki

Suudi Arabistan Devlet Ajansı'ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın 1967'den beri İsrail kontrol altında olan Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıması kararını kabul etmediği bildirildi.

Açıklamada, "Golan Tepeleri, ilgili uluslararası kararlara uygun olarak işgal altındaki bir Suriye Arap ülkesidir. İşi oldubittiye getirmek gerçekleri değiştirmez. Bu kararın Orta Doğu'daki barış süreci ve bölgenin güvenliği ve istikrarı üzerinde önemli olumsuz etkileri olacaktır" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Trump'ın kararının, BM Sözleşmesi, uluslararası hukukun ilkeleri ve Güvenlik Konseyi'nin 242 (1967) ve 497 (1981) sayılı kararlarını içeren ilgili uluslararası hukukun açıkça ihlal edildiği vurgulanarak, kararın Orta Doğu'daki barış süreci ve bölgenin güvenliği ve istikrarı üzerinde önemli olumsuz etkileri olacağı konusunda uyarıda bulunuldu.

Suudi Arabistan, uluslararası toplumu, uluslararası meşruiyet kararlarına ve Birleşmiş Milletler şartlarına saygı duymaya çağırdı.

Hatırlanacağı üzere İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD ziyareti sırasında, Trump Golan Tepeleri’ni resmen İsrail’in toprakları olarak kabul etmişti. İsrail, 1967’deki Orta Doğu Savaşı’nda Suriye’deki Golan Tepeleri'ni ele geçirmiş ve 1981 yılında ise ilhak ettiğini açıklamıştı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+