​Alman komedyen, Erdoğan şiirini eleştiren Angela Merkel`e dava açtı - Gündem
14 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Վանատուր / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

04 Nisan 2019  

​Alman komedyen, Erdoğan şiirini eleştiren Angela Merkel`e dava açtı

​Alman komedyen, Erdoğan şiirini eleştiren Angela Merkel`e dava açtı ​Alman komedyen, Erdoğan şiirini eleştiren Angela Merkel`e dava açtı
Alman komedyen Jan Böhmermann, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki tartışmalı şiirini eleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel’e dava açtı.

Davanın görülmesine 16 Nisan’da Berlin’de başlanacak.

Böhmermann, Erdoğan’a yazdığı ve ciddi tartışmalara neden olan şiiri eleştirdiği gerekçesiyle Merkel’i mahkemeye verdi.

Daha önce Böhmermann’ın avukatı Christian Schertz, Merkel’e bir yazı göndererek şiir hakkında sert eleştiriler yapmamasını talep etmişti.

Böhmermann’ın avukatı Schertz, hukuki süreç devam ederken Merkel’in kamuoyuna bu tür bir açıklama yapma hakkı bulunmadığını ve yürütmenin başı olarak yaptığı bu açıklamayla ‘kuvvetler ayrılığının temel prensiplerini çiğnediğini’ savunmuştu.

Hatırlanacağı üzere Almanya Başbakanı Merkel, şiiri ‘bilinçli hakaret’ şeklinde tanımlamıştı.

Alman komedyen Jan Böhmermann, ‘küfürlü eleştiri’ anlamına gelen ‘Schmähkritik’ adlı söz konusu şiiri 31 Mart 2016 tarihinde Alman kamu televizyonu ZDF’de yayınlanan ‘Neo Magazin Royale’ adlı programında okumuş, Erdoğan Böhmermann’ın kendisiyle ilgili bu şiirinin hakaret içerikli olduğunu gerekçe göstererek yasaklanması talebi ile komedyene dava açmıştı.

Hamburg Eyalet Mahkemesi 10 Şubat tarihli kararında Böhmermann’ın 24 mısralık şiirinin 18 mısrasının bir daha okunmasını yasaklamıştı. Kararı yeterli bulmayan Erdoğan’ın avukatı Mustafa Kaplan ise şiirin tamamının yasaklanması için temyize gideceklerini açıklamıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+