Hemşin Ermenileri tarihine adanmış bir müze, Soçi’de açıldı - Gündem
13 Nisan 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Պարխար / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

05 Nisan 2019  

Hemşin Ermenileri tarihine adanmış bir müze, Soçi’de açıldı -

Hemşin Ermenileri tarihine adanmış bir müze, Soçi’de açıldı Hemşin Ermenileri tarihine adanmış bir müze, Soçi’de açıldı

Hemşin Ermenilerinin tarihine adanmış bir etnografik müze Soçi’nin Lazarevsk bölgesindeki Nor Luys-Altmets köyünde açıldı.

Ermenistan Cumhuriyeti hükümetinin Diaspora departmanlığının bir yayını olan “Ermeniler Bugün”ün belirttiğine göre, müzenin açılışı, 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başında Ermenilere karşı uygulanan soykırımdan sonra Batı Ermenistan’ın Hemşin şehrinden Kafkasya’nın Karadeniz kıyısına yerleşen Hemşinliler için mutluluk verici bir etkinlikti.

Müze kurma fikri, ataları Batı Ermenistan’dan olan Nor Luys sakinlerinden Artavazd Avcıyan’a aittir. Artavazd, köyün ilk sakinleri olan Ermenilere ait ev eşyaları, kitaplar, belgeler ve müzik aletlerini 30 yıl önce özenle topladı ve resimlerini çekerek muhafaza etti.

Müze, Soçi’deki Kutsal Narek Ermeni Apostolik Kilisesi’nin ek binasında bulunmaktadır. Müzenin açılışı ve ayin töreni Soçi’deki Surp Khaç Apostolik Kilisesi papazı Der Gomitas tarafından gerçekleştirildi.

Açılışın ardından müzenin kurucusu Ardavazd Avcıyan müzede sergilenen eserleri sunmuş, hedefleri hakkında konuşmuş ve müzenin hem köyünde hem de tüm Krasnodar Bölgesi’nde yaşayan Ermeniler için önemini vurgulamıştır.
Bu haber westernarmeniatv.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (westernarmeniatv.com) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+