Paylan: `AKP 3 oy az almış ve itiraz etmiş olsa, Seçim Kurulu o itirazı kabul eder miydi, etmez miyd - Gündem
24 Şubat 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

06 Nisan 2019  

Paylan: `AKP 3 oy az almış ve itiraz etmiş olsa, Seçim Kurulu o itirazı kabul eder miydi, etmez miyd

Paylan: `AKP 3 oy az almış ve itiraz etmiş olsa, Seçim Kurulu o itirazı kabul eder miydi, etmez miyd Paylan: `AKP 3 oy az almış ve itiraz etmiş olsa, Seçim Kurulu o itirazı kabul eder miydi, etmez miydi?`
Türkiye’de 31 Mart yerel seçimleri sonrası resmi olmayan sonuçlara göre başta CHP’nin kazandığı İstanbul ve Ankara olmak üzere, pek çok yerde yapılan itirazlar son günlerde başlıca gündem maddesi durumunda.

Ancak Muş, Bitlis, Hakkari, Batman, Urfa’da da tartışmalar devam ediyor.

Açıklanan ilk sandık sonuçlarına göre, AKP’nin yarışı HDP’nin az farkla önünde tamamladığı yerlerde yapılan itirazların hiçbirisi İlçe Seçim Kurulları tarafından kabul edilmiyor.

HDP’nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazlar, İlçe seçim Kurulları tarafından reddedilirken, bugün İl Seçim Kurullarına yapılacak itirazlar öncesinde süreci en tartışmalı yerlerden biri olan Muş’tan takip eden HDP Diyarbakır Ermeni Milletvekili Garo Paylan’la “Biyanet” röportaj yaptı.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Muş Merkez’de AKP seçimi 538 oyla HDP’nin önünde tamamladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Feyat Asya, kullanılan 48 bin 245 oydan 15 bin 919’unu kalırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Sırrı Sakık 15 bin 381 oy aldı. 2449 oy geçersiz sayıldı.

Muş’un Malazgirt ilçesinde ise AKP, HDP’den sadece 3 oy fazla aldı.

Adaletsiz şartlarda yapılmış bir seçim süreci yaşadıklarını, devletin bütün gücüyle, imkanlarıyla sahada olduğunu söyleyen Paylan, adaletsizliğin seçim sonrası da devam ettiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Bizim meselemiz ortada çifte standart olması. Eğer biz Muş'ta AKP'nin 538 oy önünde olsaydık, Malazgirt'te üç oy önünde olsaydık ve AKP itiraz etseydi, bu itirazlar kabul edilir miydi, edilmez miydi? Eminim ki, bir kaç saat içinde kabul edilirdi.

“Türkiye'de tek bir standart uygulanmış olsa bence sorun olmayacak. Yani her yerde seçim sonuçlarına yapılan itirazlar benzer gerekçelerle reddedilmiş olsa 'Demek ki standart böyle' derdik.

“Ancak AKP'nin kazandığı yerlerin standardıyla kaybettiği yerlerin standardı çok farklı.”

AKP’nin HDP’nin kazandığı Kars ve Iğdır için yaptığı itirazların kabul edildiğini hatırlatan Paylan, Kars’ta farkın 1238 oy, Iğdır’da ise 1514 oy olduğuna dikkat çekiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Binin üstünde oy farkının olduğu yerlerde AKP lehine itirazlar kabul edilirken, üç oy farkın olduğu Malazgirt’te yaptığımız itiraz reddediliyor.

“Muş’ta Bağımsız Türkiye Partisi’ne, Vatan Partisi’ne, Demokratik Sol Parti’ye yüzlerce oy yazılmış.

“Muş'ta insanlara parti dediğiniz zaman genel olarak iki parti bilirler: AKP ve HDP. Bu partilerin isimleri bile bilinmez. Ancak durum böyleyken bir bakıyorsunuz HDP'ye bir sandıktan birkaç oy çıkmış, Vatan Partisi'ne 119 oy... Bu mümkün değil. Belli ki, sandık görevlileri HDP'ye çıkan oyları diğer partilere yazmışlar.

“Durum böyleyken, elimizde tutanaklarımız varken ve aradaki fark yalnızca 538 oy iken, yine de itirazlarımız reddediliyor.

“Tekrarlamak lazım. Aynı durumda AKP olsaydı ve itiraz etseydi, kabul edilir miydi, edilmez miydi? Bu durumda HDP'ye uygulanan hukukun farklılığını görmek lazım.

“Türkiye genelinde HDP'nin kabul edilmiş tek bir itirazı yok. AKP ve MHP'nin nerdeyse tüm itirazları kabul edilirken İlçe Seçim Kurulları HDP'nin tek itirazını kabul etmedi.

“Bundan sonra İl Seçim Kurulları'na, oradan da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) gidilecek. Ama maalesef bu durumun pek de değişeceğini düşünmüyoruz. Umarım YSK bizi şaşırtır.”

Reddedilen yerlerden bazıları

HDP’nin itiraz ettiği ama İlçe Seçim Kurulları tarafından itirazların reddedildiği yerlerden bazıları ve aradaki oy farkları şöyle:

Malazgirt (Muş) – 3 oy

Gercüş (Batman) – 43 oy

Şemdinli (Hakkari) – 154 oy

Tatvan (Bitlis) – 290 oy

Muş – 538 oy

Dargeçit (Mardin) – 664 oy

Viranşehir (Urfa) – 757 oy
Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+