​Strazburg’da Macron’a hukuk dersi verilecek - Gündem
17 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

15 Nisan 2019  

​Strazburg’da Macron’a hukuk dersi verilecek -

​Strazburg’da Macron’a hukuk dersi verilecek ​Strazburg’da Macron’a hukuk dersi verilecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), uluslararası hukuk literatürüne Perinçek-İsviçre davası olarak geçen, 17 Aralık 2013, 1. Daire kararı ve 15 Ekim 2015 Büyük Daire kararı, Batı merkezlerinde “Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır” diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’i düşünce özgürlüğü açısından haklı bulmuş ve bununla kalmayarak 1915 olaylarının Yahudi Soykırımı ile aynı sınıflama içinde görülemeyeceğini, soykırımın hukuki bir kavram ve suç tanımı olduğunu, dolayısıyla olayın geçtiği ülkenin bir mahkeme kararı veya uluslararası bir mahkemenin kararı yoksa söz konusu olayın soykırım olarak nitelenemeyeceğini de karara bağlamıştır. Hemen hemen aynı gerekçelerle Fransız Anayasa Konseyi’nin 28 Ocak 2012, 8 Ocak 2016 ve 26 Ocak 2017 kararlarıyla da Ermeni Soykırımı yalanlarına ilişkin yasa tasarıları iptal edilmiştir.

HUKUK TANIMAZLAR

Fransa’yı bağlayan bütün bu hukuki kararlara rağmen, Fransa bu yalanları yeri geldiğinde Türkiye’ye karşı sopa olarak kullanmak için hep diri tutmuştur. Fransa’da sağdan sola, muhafazakârından sosyal demokratına ve komünistine kadar bir kutsal ittifak vardır. Sol dediğime bakmayın; sosyalisti de komünisti de emperyalizmin soludur. Ermeni Soykırımı yalanına sarılma Amerika da olduğu gibi Fransa’da da bir devlet politikasıdır.

Emperyalizm, çıkarları için kan döker, katliam yapar ama dünya kamuoyunun karşısına insan hakları savunucusu ve demokrasi havarisi olarak çıkar. Fransa gibi sömürgeci geçmişe sahip emperyalist ülkeler Hindiçini’nde ve Afrika’da yaptığı katliam ve soykırımları kabul etmez ama vatanını savunan Türk milletini “soykırımcı” ilan ederler. Hukuk tanımaz bu efendilere AİHM’de Doğu Perinçek, Fransa’da Anayasa Konseyi hukuk dersi vermiştir. Ama anlaşılan bunların hukuk tanımaya niyetleri yok.

HAÇLILAR HAREKETE GEÇTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5 Şubat 2019 tarihinde, Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi’nin (CCAF) geleneksel yemeğinde yaptığı konuşmada, 24 Nisan gününü ‘Ermeni Soykırımı’nı anma günü ilan edeceğini açıklamıştı.

10 Nisan 2019’da da Başbakan Edouard Philippe ile birlikte ikili kararnameyi imzalayarak, 24 Nisan’ı ‘Ermeni Soykırımı’nı ulusal anma günü olarak takvimlerine aldılar.

Ne tesadüftür ki, aynı hafta ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosuna, 1915 olaylarının ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanınmasına ve anılmasına ilişkin birer karar tasarısı sunuldu. Ve sanki düğmeye basılmış gibi yine aynı gün, İtalyan hükümeti sözde Ermeni soykırımının resmi olarak tanınması ve bunun uluslararası alanda savunulması önergesini kabul etti.

Bu gelişmeleri bugün emperyalizmin ağır tehdidi altında bulunan ülkemizin durumundan ayrı düşünemeyiz. ABD’nin Suriye’nin kuzeyine PKK/PYD’ye taşıdığı 25 bin TIR silah ve mühimmatın, Doğu Akdeniz’de yapılan emperyalist tatbikatlar ve savaş gemilerinin yığılması ile birlikte düşünmeliyiz.

Bu tehditlerle birlikte, bir de içinde bulunduğumuz ekonomik krizi göz önünde bulundurursak, ülkemizin ne kadar milli birliğe, emperyalizmin dayattığı borçlanma ekonomisinden kurtulmaya ve üretim odaklı bir politikaya ihtiyacımız olduğunu görürüz.

‘ALIŞACAKSINIZ’

Antalya’daki NATO toplantısında kendini bilmez bir Fransız milletvekiline Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu özlenen cevaplar vermiştir. “Bundan sonra gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, buna alışacaksınız” diyerek Fransa’nın emperyalist katliamcı ve soykırımcı geçmişini yüzüne vurmuştur. Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in son 15 yıldır hükümetlerimize ve siyasi parti liderlerimize yaptığı çağrı buydu işte. Emperyalist saldırılara pabuç bırakmamak, dik durmak ve hukuksal kazanımlarımızı savunmak.

BAYRAĞINI AL STRAZBURG’A GEL

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bu hukuksuz çıkışına dur demek için, Avrupa’daki Türk gücü Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği önderliğinde, 20 Nisan Cumartesi günü saat 12.00’de Strazburg’ta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde toplanarak Macron’a AHİM Perinçek-İsviçre kararları hatırlatılacak ve hukuksuzluğa dur diyecek. Yapılacak kitlesel basın açıklamasına başta Almanya ve İsviçre olmak üzere Avrupa’da yaşayan yurttaşlarımız otobüsler ve arabalarla gelerek ellerinde Türk bayraklarıyla eyleme katılacaklar.

Bu haber aydinlik kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (aydinlik) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+