​Kanlı pazar! Ülke kana bulandı, 185 kişi öldü - Gündem
24 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

21 Nisan 2019  

​Kanlı pazar! Ülke kana bulandı, 185 kişi öldü -

​Kanlı pazar! Ülke kana bulandı, 185 kişi öldü ​Kanlı pazar! Ülke kana bulandı, 185 kişi öldü

Sri Lanka iç savaşın sona erdiği 2009'dan bu yana en büyük saldırılara sahne oluyor. Ülke genelinde sabahın erken saatlerinden bu yana toplam 8 patlama meydana geldi. Sri Lanka’nın başkenti Colombo ile Batticaloa ve Negombo şehirlerinde kilise ve otellerde meydana gelen saldırılarda ölü sayısı 185’e yükseldi. Sri Lanka'da daha sonra iki patlamanın daha meydana geldiği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da saldırılarla ilgili bir paylaşımda bulundu.YORUM YAP97Asya'nın doğusundaki ülkelerden Sri Lanka, Hrıstiyanların Paskalya Bayramı'nı kutladığı bugün kana bulandı.

Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St.Sebastian ve Batticaloa'da bir kilise ile başkent Colombo'da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine düzenlenen 8 saldırıda en az 185 kişi yaşamını yitirdi, 469'a yakın kişi de yaralandı. Ölenler arasında 35 yabancı da olduğu söyleniyor.

Bu patlamalardan birinin Sri Lanka'da hayvanat bahçesi yakınında meydana geldiği aktarıldı.

patlamanın ise bir başka otelde meydan geldiği aktarıldı.

Olayın ardında servis edilen fotoğraflar saldırıların vahametini gözler önüne serdi.

Paskalya Bayramı'nın kutlandığı ülkede patlamaların nedeni henüz bilinmiyor. Pazar ayininin olduğu kiliselerin bugün normalden daha kalabalık olduğu tahmin ediliyor. Saldırıları henüz üstlenen olmadı. Ülke genelinde acil durum ve sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, sosyal medya erişimine kısıtlama getirildi.

Polis intihar saldırılarında şüphelenirken halka yaralılar için kan bağışı çağrısında bulunuldu.

Sri Lanka ordusunun ayrılıkçı Tamil Kaplanları örgütünün yenildiğini ilan etmesiyle iç savaşın sona erdiği 19 Mayıs 2009'dan bu yana ülkede bu denli büyük saldırılar yaşanmamıştı. Sri Lanka polisinin daha önceden intihar saldırıları konusunda uyarıldığı ortaya çıktı.

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(Sri Lanka'da) Kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm #SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.Bu haber mynet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (mynet) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+