​Sultanahmet`te Ermeni Soykırımı anmasına izin verilmedi - Gündem
16 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Մանի / Ժամ : Արփող

Gündem :

24 Nisan 2019  

​Sultanahmet`te Ermeni Soykırımı anmasına izin verilmedi -

​Sultanahmet`te Ermeni Soykırımı anmasına izin verilmedi ​Sultanahmet`te Ermeni Soykırımı anmasına izin verilmedi

İHD’nin İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda yapmak istediği Ermeni Soykırımı anması polislerce engellendi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Ermeni soykırımının yıl dönümü nedeniyle Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk İslam Eserleri Müzesi önünde bir araya geldi. Aralarında HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın da bulunduğu grubun anmasına polis izin vermedi. Polisler valiliğin anma etkinliklerine izin vermemesini engellemeye gerekçe gösterdi.

Fransa'dan gelen parlameneterler ve Paylan daha sonra açıklama yapmak için Sultanahmet'ten ayrıldı. Basın açıklaması İnsan Hakları Derneğinde yapılacak.

PAYLAN: İKTİDAR SORUNLARLA YÜZLEŞMEMEYE DEVAM EDİYOR

Açıklamaya izin verilmemesini Evrensel’e değerlendiren Garo Paylan, “Yıllardır Sultanahmet’te Ermeni Soykırımın başlangıç günü kabul edilen 24 Nisan’da gözaltına alınan, tutuklanan, katledilen Ermeni aydınlarıyla ilgili bir basın açıklaması ve anma yapılıyordu. Bu yıl bu anma engellendi, polis tarafından yasaklandığı bize söylendi. Anayasal hakkımız olan basın açıklamasını yapamamış olduk” dedi.

“Türkiye’nin bütün meselelerinde çözüm üretme anlamında geri adımlar olduğu gibi Ermeni Soykırımı meselesinde de çözüm üretemeyen iktidar toplumu susturmaya ve baskılamayı tercih ediyor” diyen Paylan, “Bütün demokrasi sorunlarımız birbirine bağlı. İktidar bu sorunlarla yüzleşmemeyi tercih ediyor. Ancak yüzleşilmeyen her suç tekrarlar ve maalesef bugün de bu suçların tekrarlanmasının sonuçlarını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı

Bu haber evrensel kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (evrensel) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+