​Fransa`da ilk kez 24 Nisan`da resmen Ermeni Soykırımı`nı Anma Günü etkinlikleri düzenlendi - Gündem
11 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Երեզկան / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

25 Nisan 2019  

​Fransa`da ilk kez 24 Nisan`da resmen Ermeni Soykırımı`nı Anma Günü etkinlikleri düzenlendi

​Fransa`da ilk kez 24 Nisan`da resmen Ermeni Soykırımı`nı Anma Günü etkinlikleri düzenlendi ​Fransa`da ilk kez 24 Nisan`da resmen Ermeni Soykırımı`nı Anma Günü etkinlikleri düzenlendi
Fransa'da 24 Nisan’da ilk kez resmen Ermeni Soykırımı'nı Anma Günü etkinlikleri düzenlendi.

Başkent Paris'teki Ermeni Soykırımı’nı anma törenlerine Fransa Başbakanı Edouard Philippe öncülük etti ve Sen Nehri kıyısındaki Ermeni Soykırımı Anıtı'na da çelenk bıraktı. Ermeni Soykrımı'nın kurbanlarına adanmış anıt, Nisan 2003'te dikilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Şubat ayında 24 Nisan'ı “Ermeni Soykırımını Anma Günü” ilan etmişti. Macron'un bu kararı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisine neden olmuştu.

10 Nisan’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımını Anma Günü" olarak ilan etmişti ve kararnameyi imzalamıştı.

Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin senelik yemek davetine katılan Macron, seçim kampanyasında vaat ettiği gibi Fransız takvimine "Ermeni Soykırımını Anma Günü"nü ekleyeceğini açıklamıştı.

Macron konuşmasında, "Fransa, her şeyden önce tarihe doğru bakmasını bilen bir ülke. Fransa, 1915 olaylarını o dönemde soykırım olarak tanıyan ve uzun bir mücadeleden sonra 2001'de bunu yasayla tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Gelecek haftalarda ise, ülkemizde 24 Nisan'ı Ermeni Soykırımı'nı Anma Günü olarak tanıyacağız." ifadelerini kullanmıştı.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+