​Keseb’te Eskyuran köyü bombalandı, iki Ermeni yaralı - Gündem
13 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

08 Mayıs 2019  

​Keseb’te Eskyuran köyü bombalandı, iki Ermeni yaralı

​Keseb’te Eskyuran köyü bombalandı, iki Ermeni yaralı ​Keseb’te Eskyuran köyü bombalandı, iki Ermeni yaralı
Suriye’nin Türkye ile sınıra yakın bulunan Keseb’in Eskyuran köyüne 6 Mayıs akşamm saatlerinde 3 adet füze düştüğü öğrenildi. Bilgilere göre füzeler teröristler tarafından atıldı.

Bu olay sonucunda 2 Keseb Ermenisi de yaralandı ve Latakya hastanesine kaldırıldı. Onların sağlık durumu iyi ve hayati tehlike gözlenmiyor.

Keseb çoğunlukla Ermenilerin yaşadığı Lazkiye'nin 59 kilometre kuzeyinde Türkiye sınırında bir kasabadır. 2004'te nüfusu 1,754 olarak sayılmıştır. Çevresindeki köylerle beraber toplam nüfusu 2,500 civarındadır.

Savaştan önce, kuru iklimi ve çevresini saran yeşil dağlar ve derin vadileriyle, Halep ve Lazkiye'den gelenler için tatil yeri konumundaydı.

Suriye İç Savaşı sırasında Mart 2014'te kasaba muhalifleri eline geçmiştir. Ermeni mülkleri yağmalanmıştır. Ermenilerin çoğu Lazkiye'ye kaçmışlardır.Haziran 2014'te bölge Suriye Ordusu tarafından yeniden kurtulduğunda, Ermenilerin çoğu güvenlik sebeplerinden dolayı kasabaya geri dönmemiştir.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+