​İstanbul`da, Akhtamar Surp Haç Ermeni Kilisesinin fotoğraflarından oluşan sergi düzenlendi - Gündem
20 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

24 Temmuz 2019  

​İstanbul`da, Akhtamar Surp Haç Ermeni Kilisesinin fotoğraflarından oluşan sergi düzenlendi -

​İstanbul`da, Akhtamar Surp Haç Ermeni Kilisesinin fotoğraflarından oluşan sergi düzenlendi ​İstanbul`da, Akhtamar Surp Haç Ermeni Kilisesinin fotoğraflarından oluşan sergi düzenlendi

İstanbul'da, Akhtamar Kutsal Haç Ermeni Kilisesi'nin fotoğraflarından oluşan bir sergi düzenlendi. "İzzet Keribar'ın gözünden Akhtamar" başlıklı serginin tanıtım kokteyli Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunan Aya İrini Kilisesi'nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr. Çağatay Özdemir, Ermeni Patrik Kaymakamı Sahak Maşalyan, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Fotoğraf Sanatçısı İzzet Keribar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Etkinlikte, ilk olarak Van'ın Kutsal Haç Kilisesi'nin tanıtım filmi izlendi. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesaj okundu. Ardından kürsüye çıkan Patrik Kaymakamı Sahak Maşalyan, “Akhtamar Adası Kutsal Haç Ermeni Kilisesi 1100 yıllık tarihi geride bırakarak gelecek bin yıllara uzanıyor. Bu kilisenin 2005 yılında başlayan restorasyon çalışmalarınca bir anıt kiliseye dönüşmesi bize bu güveni veriyor. Her gittiğimizde tarihi mekanın daha bir özenle ve titiz çalışmalarla tertip olup geliştiğini görüyoruz. Bu etkinlik bir fotoğraf sergisi olmanın çok ötesinde, uluslararası bir tanıtımı öngören daha geniş kapsamlı bir projenin bir parçası olarak düzenlenmektedir. Dünyanın ülkemizdeki kültür ve medeniyet zenginliğiyle daha yakından tanışmaya gereksinimi var. Tarih bu topraklarda başladı ve insanlarımızın kökleri bu topraklarda gömülü." ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında kilise hakkında detaylı tüm bilgilerin, mimari çizim ve fotoğrafların yer aldığı bir kitap basılırken, kiliseyle ilgili yapılmış dijital çalışmaların bir web sayfası altında toplandığı öğrenildi. Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde hazırlanan internet sitesinde, ilk kez yüksek çözünürlüklü VR videolar çekilerek 14 farklı spot noktadan 360 derecelik fotoğraflar yayınlandı. Mekanın iç ve dış cepheleri, rölyef ve freskleri yine ilk kez göz hizasından çekilerek en detaylı biçimde www.akdamarkilisesi.gov.tr internet sitesinde yerini aldı.

Van Gölü'nde, Akhtamar Adası'nda bulunan Akhtamar Kutsal Haç Kilisesi, Orta Çağ Hristiyan sanatının mimari açıdan önemli eserleri arasında. 915-921 tarihleri arasında inşa edilen ve Ermeni tarihinin önemli merkezlerinin biri.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+