​HDP`li Beştaş: 1915 Soykırımıyla yüzleşmemiz lazım - Gündem
23 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

30 Temmuz 2019  

​HDP`li Beştaş: 1915 Soykırımıyla yüzleşmemiz lazım

​HDP`li Beştaş: 1915 Soykırımıyla yüzleşmemiz lazım ​HDP`li Beştaş: 1915 Soykırımıyla yüzleşmemiz lazım
HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Suroyo TV’nin davetlisi olarak Seyfo Soykırımı konusunda yapılan toplantılara katılmak için geldiği Stockholm’un Södertälje ilçesinde Asuri-Süryani kuruluş ve örgütleriyle bir dizi temaslarda bulundu.

30 bini aşkın Süryani’nin yaşadığı Södertälje ilçesinde Süryani Kilisesi’nde düzenlenen bir ayine katıldı. Ayinde Süryani din insanları, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın kendileriyle birlikte ayine katılmasından dolayı teşekkür etti.

Türkiye’de çok büyük travma ve acıların yaşandığına dikkat çeken Beştaş soykırımlarla ilgili şunları belirtti:

“1915 soykırımı gibi bir mesele var. Bununla yüzleşmemiz lazım. Bunu bir çözmemiz lazım. Dersim ve daha birçok katliam var. Bunlarla yüzleşmek sorunun çözümüne çok ciddi bir biçimde katkı sunacak.

Kürt meselesi var. Türkiye’nin dörtte biri Kürt. Sen hala Kürdün dilini yasaklıyorsun. Hala kimliğini kabul etmiyorsun. Hala ana dilinde eğitim alamıyor. 7 tane parti kapattın. Tüm bunları çözmemiz lazım. İnanca devletin karışmaması lazım.

Devletin inancı olmaz. Devletin dini olmaz. Türkiye’de tek bir makbul vatandaş var. Türk, Sünni, Müslüman ve erkek olacak. Böyleysen makbul vatandaşsın. Kürtsen değilsin. Kadınsan değilsin. Ermeni isen değilsin. Süryani isen değilsin.”Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+