Patrik seçimi 11 Aralık’ta yapılacak - Gündem
14 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

03 Ağustos 2019  

Patrik seçimi 11 Aralık’ta yapılacak

Patrik seçimi 11 Aralık’ta yapılacak Türkiye Ermenileri 85. Patrik Seçimi Müteşebbis Heyeti, seçimin 11 Aralık 2019 tarihinde yapılmasına karar verdi
Patrik Mesrob Mutafyan’ın vefatının ardından başlayan Ermeni Patrik seçim süreci patrik kaymakamı seçimi ve ardından Müteşebbis Heyeti'nin oluşturulmasıyla hız kazandı.

Türkiye Ermenileri 85.Patrik Seçimi Müteşebbis Heyeti görev dağılıımının ardından tekrar toplanarak patrik seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada, “Boşalan Patriklik makamına yenisinin seçimi için kadim örf ve adetlerimiz dikkate alınarak Bakanlar Kurulunca karar altına alınan 18.09.1961 gün ve 5/1654 sayılı kararnameye dayalı ve İçişleri Bakanlığının 1990 ve 1998 yıllarına dair Patrik Seçimi Talimatnamelerindeki hükümlere uygun olarak seçim süreci ile ilgili çalışmalarına başlamıştır”denildi.

Seçim tarihleri belirlendi

Gerçekleştirilen görüşmelerden oy birliği ile alınan kararların paylaşıldığı açıklamada, Ruhani delege seçiminin 7 Aralık 2019, sivil delege seçiminin 8 Aralık 2019 tarihinde yapılacağı belirtildi.

Seçilen delegelerden oluşacak intihap heyeti eliyle Türkiye Ermenileri 85.Patriği seçiminin 11 Aralık 2019 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Müteşebbis Heyet görüşmelerden çıkan bu sonuçların İçişleri Bakanlığı’na iletildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Seçimle ilgili iş ve işlemlerin sıhhatli yürütülmesi açısından Bakanlık görüşünün makul süre içinde heyetimize bildirilmesi için gereğinin ifası talep ve arz edilmiştir” diye belirtildi.Bu haber ind....com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+