​Ermenistan`da bulunan ‘Rosia’ sineması Sovyet modernizmin en etkili binaların listesine dahil edild - Gündem
22 Eylül 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հոռի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

27 Ağustos 2019  

​Ermenistan`da bulunan ‘Rosia’ sineması Sovyet modernizmin en etkili binaların listesine dahil edild

​Ermenistan`da bulunan ‘Rosia’ sineması Sovyet modernizmin en etkili binaların listesine dahil edild ​Ermenistan`da bulunan ‘Rosia’ sineması Sovyet modernizmin en etkili binaların listesine dahil edildi
Rus RBC haber ajansı Sovyet modernizmini temsil eden en etkili 10 binaların listesini oluşturdu.

Bu listeye Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan ve Sovyet döneminde inşa edilen ‘Rosia’ sineması da dahil edildi.

Rusya’da faaliyet gösteren haber ajansının hazırladığı makalede ‘Rosia’ sinemasıyla ilgili kısmında “1980’li yıllarında bu Ermenistan’ın en geniş sinemasıydı. Burada sergi salonları, dans sahneleri ve kahvehane vardı. Sinemayı oluşturan iki bina arasında mimarlar şeffaf bir tavan yapmıştı ve film izledikten sonra insanlar akşam seansının ardından yıldızlı gökyüzü manzarasının keyfini de çıkarabilirdi” ifadelerine yer verildi.

RBC haber ajansına göre SSCB yıkıldıktan sonra ‘Rosia’ sinemasına dikkat etmediler ve 90’lı yılların başında sinema çarşıya dönüştürüldü. Daha sonra sinemanın içindeki mağazaları kaldırmak istediler. 2010 yılından sonra binanın bir kısmı restore edildi ve alışveriş merkeze dönüştürüldü.

Sovyet döneminde bina inşa edildiğinde önce sinemaya ‘Ayrarat’ yada ‘Noyan Tapan’ (Nuh gemisi) adı verilmesi öngörülüyordu, fakat sonra ‘Rosia’ olarak adlandırıldı. Ermenistan bağımsızlığa kavuştuktan sonra ismi ‘Ayrarat’ olarak değiştirildi. 2006 yılında bu binayi satın alan kişi adı tekrar değiştirerek ‘Rosia’ yaptı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+