​Semerikov: Azerbaycan`ın KGAÖ`ye girme konusu gündemde değil - Gündem
12 Mayıs 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անի / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

13 Eylül 2019  

​Semerikov: Azerbaycan`ın KGAÖ`ye girme konusu gündemde değil -

​Semerikov: Azerbaycan`ın KGAÖ`ye girme konusu gündemde değil ​Semerikov: Azerbaycan`ın KGAÖ`ye girme konusu gündemde değil

12 Eylül’de gazetecilere konuşan KGAÖ Genel Sekreter Vekili Valeri Semerikov, Azerbaycan’ın KGAÖ’de herhangi bir statüyle yer almasına dair iddialara değindi. Vekil, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nde (KGAÖ) herhangi bir ülkeye ortak, gözlemci veya üye statüsünün verilmesi konusu fikir birliğiyle (consensus) kararlaştırıldığını açıkladı.

Azerbaycan’dan bu konuda hiçbir başvuru alınmadığını ve dolayısıyla konunun KGAÖ’de görüşülmediğini vurgulayan Semerikov, “Bu iddialar nereden kaynaklanıyor? Birisi bir yerde kendi tahminlerini dile getirmiş ve tartışmalar başlamıştır. KGAÖ üye ülkeler tarafından kabul edilen ve uyulması şart olan prosedürel kural ve şartlarımız var. Ancak bunların yerine getirilmesinden sonra statü konusu ele alınabilir” yorumunu yaptı.

KGAÖ’de özellikle statü konusunun tüm üyelerin fikir birliğiyle kararlaştırıldığına dikkat çeken Semerikov, “KGAÖ üye ülkelerinden birisi kabul etmese tabiki karar verilemeyecektir. Bunun için antlaşmamız ve kurallarımız var, bunlara uyuyoruz” dedi.

KGAÖ Genel Sekreter Vekili, örgüt kapıları tüm ülkeler için açık olduğunu ve her ülkenin de KGAÖ'de üye, ortak veya gözlemci olmak isteyebileceğini belirtti, ancak bunun için normatif belgelerde kaydedilen belirli kısıtlamaların mevcut olduğunu da vurguladı.

10-12 Eylül tarihlerinde KGAÖ üye ülkeleri Yerevan'da toplantılar gerçekleştiriyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+