​Şuşi`deki Gohar Ağa Camisi restorasyondan sonra tekrar ziyaretçilere açıldı - Gündem
14 Mayıs 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վանատուր / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

15 Ekim 2019  

​Şuşi`deki Gohar Ağa Camisi restorasyondan sonra tekrar ziyaretçilere açıldı -

​Şuşi`deki Gohar Ağa Camisi restorasyondan sonra tekrar ziyaretçilere açıldı ​Şuşi`deki Gohar Ağa Camisi restorasyondan sonra tekrar ziyaretçilere açıldı

Artsakh’ın (Dağlık Karabağ) Şuşi kentinde bulunan Gohar Ağa (Yukarı Cuma) Camisi restore edildi, 14 Ekim’de resmi açılış töreni yapıldı. Caminin restorasyonu, 2014 yılında “Ermenistan Kalkınma Girişimleri” (IDeA) vakfı tarafından başlatılmıştı.

Açılış töreninde söz alan Artsakh Cumhuriyeti Kültür, Gençlik ve Turizm Bakanı Lernik Hovhannisyan, caminin bir Ermenistan–İran Bilim ve Kültür Merkezi olarak faaliyet gösterceğini ve iki ülke arasındaki bağlantıların pekiştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Artsakh Diakosluğu’nun önderi, başpiskopos Pargev Martirosyan ise, İran halkına ait Gohar Ağa Camisi’nin restorasyonuna büyük önem verdiğini vurgulayarak, “9 Mayıs 1992’de, Şuşi ve Akna’daki camilere dokunulmaması gerektiğini demiştim. Bu, tarihimizin ayrılmaz bir parçasıdır ve biz, diğer din ve kültürlerin izlerini silen iki komşularımızdan farklı olarak tarihimizle memnuniyetle yüzleşiyoruz. Bu cami, komşumuz İran halkının inşa ettiği dini ve kültürel bir yapıdır. Onlar bizim kiliselerimizi koruyor ve restore ediyor, aynısını biz de yapmalıyız. Biz, tarihi eserleri yok eden bir halk değiliz” şeklinde konuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+