​ABD Kongre üyesi Tulsi Gabbard, Trump`ı ve Senato`yu Ermeni Soykrımı`nı tanımaya çağırdı - Gündem
10 Mayıs 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մուրց / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

01 Kasım 2019  

​ABD Kongre üyesi Tulsi Gabbard, Trump`ı ve Senato`yu Ermeni Soykrımı`nı tanımaya çağırdı -

​ABD Kongre üyesi Tulsi Gabbard, Trump`ı ve Senato`yu Ermeni Soykrımı`nı tanımaya çağırdı ​ABD Kongre üyesi Tulsi Gabbard, Trump`ı ve Senato`yu Ermeni Soykrımı`nı tanımaya çağırdı

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nin üyesi Tulsi Gabbard, ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ı ve Senato'yu gelecekte yeni facialardan kaçınmak için Ermeni Soykırımı’nı tanımaya çağırdı. ABD Ermeni Davası Konseyi, Gabbard’ın konuşmasını kendi resmi Facebook sayfasında yayınladı.

Kongre üyesi, “ABD’li misyonerler ve diplomatlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun, Hristiyan Ermeni halkını imha etmeye çalıştığını dünyaya duyurdu. ABD, Soykırım’dan kurtulan binlerce kişinin evi oldu. Geçmişte onların başına gelen zülüm, Raphael Lemkin tarafından “soykırım” kelimesinin yaratılmasına sebep oldu. Lemkin kendisi de, Nazi Almanya’nın elinde kendi ailesinin çile çekmesine tanıklık etti” ifadelerini kullandı.

Ermeni Soykırımı’nın inkarının sonuçlarının günümüzde gözle görülür hale geldiğini vurgulayan Kongre üyesi, “Ben hem Ermenistan’ı, hem Dağlık Karabağ’ı ziyaret ettim. Ermeni Soykırımı’nı gerçekleştiren Türkiye’nin, yeni bir soykrım yapmaktan korkmadığını görüyorum. Türkiye aslında Kuzey Suriye’de Kürtlerin etnik temizliğine başladı. Ben, uzun zamandan beri hükümetimizi Ermeni Soykrımı’nı tanımaya çağırıyorum. 296 sayılı kararın destekçilerinden biriyim. Temsilciler Meclisi, sessizliği bozdu ve net bir sesle konuşarak Ermeni Soykrımı’nı tanıdı. Senato’yu ve Devlet Başkanı Trump’ı, aynısını yapmaya davet ediyoruz”şeklinde konuştu.

Hatırlanacağı üzere, 29 Ekim’de ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde oylamaya sunulan Ermeni Soykırımı karar tasarısının lehine 405 Meclis üyesi oy kullandı. 11 üye tasarı aleyhine oy kullanırken 3 üye çekimser kaldı, 14 üye de oylamaya katılmadı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+