​Hollanda koalisyon partileri, Yerevan`da büyükelçilik açma teklifinde bulundu - Gündem
16 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

15 Kasım 2019  

​Hollanda koalisyon partileri, Yerevan`da büyükelçilik açma teklifinde bulundu -

​Hollanda koalisyon partileri, Yerevan`da büyükelçilik açma teklifinde bulundu ​Hollanda koalisyon partileri, Yerevan`da büyükelçilik açma teklifinde bulundu

Hollanda Parlamentosu’ndaki 4 koalisyon partileri, Yerevan’da bir Büyükelçilik açmak hedefiyle Dışişleri Bakanlığına 2 milyon Avroluk finansman vermeyi hükümete önerdi.

Koalisyon ortağı Hristiyan Birlik patrili milletvekili, Temsilcilier Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Joel Voordewind, bu adımla Hollanda’nın, reformlar, yolsuzlukla mücadele ve insan haklarının korunması alanında Ermenistan hükümetinin faaliyetlerine destek verebileceğini vurguladı.

Voordewind, “Ermenistan’da yapılan Kadife devrim, yolsuzlukla mücadele, insan haklarının korunması ve demokrasinin sağlamlaştırılması alanında Ermenistan hükümetinin atığı cesur adımları desteklemek istiyoruz. Bu siyasi adıımıyla biz, ticaret hacminin artırılmasını taahhüt ettiğimizi açıklamak, Ermenistan ile ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Hollanda’lı milletvekili, Ermenistan’da bir büyükelçiliğin açılması durumunda iki ülke arasında iş bağlantıların kolaylaşacağına dikkat çekti.

Türkiye’nin Suriye’ye giriş konusunu Hollanda Parlamentosu’nun gündemine getiren milletvekili, Suriye’de Ermenilere karşı saldırıların Ermeni Soykırımı dönemini hatırlattığını dile getirdi. Voordewind, “NATO üyesi Türkiye, otokrat bir ülke olan Suriye’ye saldırıyor. Ermeniler yine kovalanıyor, üstelik öldürülüyor, günler önce Kamışlı’da öldürülen iki Ermeni rahip gibi. ABD Kongresi’nde Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına tanıklık ettik, bizim parlamentomuz da Ermeni Soykırımı’nı kınadı ve biz, Ermeni Soykırımı’nın tanınması için hükümete baskı yapmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+