​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan ve Ermenistan`a sağlanan askeri desteğin eşitsizliğinden endişeli - Gündem
24 Temmuz 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

21 Kasım 2019  

​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan ve Ermenistan`a sağlanan askeri desteğin eşitsizliğinden endişeli -

​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan ve Ermenistan`a sağlanan askeri desteğin eşitsizliğinden endişeli ​ABD Kongre üyeleri, Azerbaycan ve Ermenistan`a sağlanan askeri desteğin eşitsizliğinden endişeli

ABD Kongre üyeleri Jackie Speier, Frank Pallone ile Adam Schiff, 18 Kasım’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya ilettikleri mektupta, Ermenistan ile Azerbaycan’a verilen askeri yardımın eşitsizliğinden dolayı endişelerini dile getirdi.

Bir önceki mektuplarına verilen cevap ve düzenlenen görüşmeler için teşekkür eden Kongre üyeleri, bu iki ülkeye sağlanan askeri yardımın eşitsizliinden dolayı endişe duymaya devam ettiklerini vurguladı. Azerbaycan’ın askeri gücünün son yıllarda gittikçe hep arttığına dikkat çeken Kongre üyeleri, ABD’nin de desteğiyle güçlenen Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin, sonuçta gücünü Ermenistan ve Dağlık Karabağ’a saldırmak için kullanabileceğini vurguladı.

“Güvenlik alanında Azerbaycan’a verilen desteğin artırılmasının, bölgede eşitsizliğe neden olduğundan ve son yirmi yılda ABD dış politikasında hakim olan tutuma karşı olduğundan şüphemiz yok” denilen mektupta, her iki ülkeye eşit miktarda askeri yardım sağlama ilkesinin, ABD’nin bölgesel süper güç şanını korumasını sağlayacak tek yol olduğuna dikkat çekildi.

Sorumlu bakanlıkların temsilcileriyle görüşmelerin düzenlenmesini öneren Kongre üyeler, sınırların güvenliğini sağlamak ve askeri güçleri dengelemek için Ermenistan’a gerekli yardım ve deesteğin de verilmesini talep etti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+