​Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ çatışmasının normalleştirilmesi Rusya`nın dış politikasının önc - Gündem
30 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

03 Aralık 2019 - Bu haber 182 kez okundu.  

​Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ çatışmasının normalleştirilmesi Rusya`nın dış politikasının önc

​Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ çatışmasının normalleştirilmesi Rusya`nın dış politikasının önc ​Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ çatışmasının normalleştirilmesi Rusya`nın dış politikasının önceliklerinden biri
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2-3 Aralık tarihlerinde resmi ziyaret için Azerbaycan’da bulunacak. Ziyareti kapsamında Lavrov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dışişleri Bakanı Elmar Mammedyarov’la bir araya gelecek. Lavrov- Mamedyarov görüşmede ikili işbirliğinin temel konularına değinilecek, Karabağ ihtilafı dahil birçok bölgesei ve uluslararası meseleler ele alıncak.

Bu ziyaret vesilesiyle Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rusya’nın, Karabağ ihlilafının normalleştirme sürecindeki arabuluculuk çabalarında aktif bir rol oynamaya devam edeceği kaydedildi, bu çatışmanın çözümünün, Rusya’nın dış politikasının öncelikli konularından biri olduğu vurgulandı.

Rusya’nın, ihtilafın sadece ve sadece siyasi ve diplomasi yoluyla, taraflar arasında kurulan diyalog sayesinde çözülebileceğine inandığının vurgulandığı açıklamada, ileride de hem AGİT Minsk Grubu kapsamında, hem Azerbaycan ve Ermenistan arasında temasların kurulması yoluyla normalleştirme sürecine Rusya tarafından destek verileceği vurgulandı.

Hatırlanacağı üzere Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kasım 2019’da resmi ziyaret için bulunduğu Ermenistan’da Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan ve Ermeni mevkidaşı Zohrap Mnatsakanyan ile bir araya gelmişti.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+