​Nor Zartonk`tan patrik adaylarına seçiminden çekilme, Ermeni halkına ise boykot çağrısı - Gündem
16 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

04 Aralık 2019  

​Nor Zartonk`tan patrik adaylarına seçiminden çekilme, Ermeni halkına ise boykot çağrısı -

​Nor Zartonk`tan patrik adaylarına seçiminden çekilme, Ermeni halkına ise boykot çağrısı ​Nor Zartonk`tan patrik adaylarına seçiminden çekilme, Ermeni halkına ise boykot çağrısı

Nor Zartonk İnisiyatifi, İçişleri Bakanlığı’nın anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olarak Ermeni Patrik seçimine müdahale etmesi nedeniyle patrik adaylarına seçimden çekilme ve Ermeni halkına ise boykot çağrısında bulundu.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın 8 Mart 2019 tarihinde vefat etmesi ile birlikte başlayan yeni patrik seçim süreci konusunda İçişleri Bakanlığı’ndan Eylül yayında yayımladığı talimatname ile sürece müdahale etmesi, Nor Zartonk İnisiyatifi’nin boykot tepkisine neden oldu.

İnisiyatif, yaptığı yazılı açıklamada 2007 yılında 84’üncü Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop Mutafyan’ın görevini sürdürmesine engel olacak ağır bir hastalığa yakalandığının tespit edilmesi ile başlayan ve vefatına kadar uzayan sürecin Ermeni toplumu açısından oldukça sıkıntılı geçtiği belirtildi.

Bu süreçte Ruhani Meclis tarafından yapılan oylamada Episkopos Sahak Maşalyan’ın “Patrik Kaymakamı” seçildiği ve seçim sürecini yürütmek üzere Müteşebbis Heyet oluşturulduğu hatırlatmasında bulunan açıklamada, İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen patrik seçim talimatnamesinde yer alan ve yurtdışındaki adayların seçime katılmasını engelleyen ek maddenin halkın geniş kesimlerinin tepkisiyle karşılandığını ifade edildi.

Devletin geçen 12 yılda olduğu gibi son süreçte de patrik seçimine müdahale etmesinin anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu vurgulayan Nor Zartonk, şunları kaydetti:

"Bu şartlarda seçimin adil olamayacağı bizzat Patrik Kaymakamı tarafından da dile getirilmiştir. Halkın farklı kesimlerinden gelen yoğun tepkilere ve AYM kararına rağmen Patrik Kaymakamı Maşalyan, Müteşebbis Heyet ve vakıf yöneticileri açık ve onurlu bir duruş sergileyememiş, görevlerini yerine getirememişlerdir.

Patrik Kaymakamı ve Müteşebbis Heyet, devletin hukuksuz müdahalesine kayıtsız kalarak talimatnameye itiraz etmeme kararı almıştır. Açılan bireysel davalar dışında seçimin selametinden sorumlu makamlar bugüne kadar gerekli hukuki ve idari adımları atmamışlardır. Geçtiğimiz bir ay içerisinde 18 kişilik müteşebbis heyetin 8 üyesi bu adaletsizlik ve haksızlık karşısında daha fazla sessiz kalamayarak heyetten istifa etmiştir.

Üyelerin yaptıkları açıklamalardan heyetin yoğun bir devlet baskısı altında olduğu anlaşılmaktadır. Heyet başkanının itiraz oylamasında kendi oyunu hukuksuzca çift saydırarak itirazın önüne geçtiği ortaya çıkmıştır. Bürokrat ve siyasilerin itiraz edilmesi durumunda ‘bir daha patrik seçtirilmeyeceği’ yönündeki telkinleriyle seçim kadük bırakılmış Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’ne tarihinde ilk defa kayyım atanmasının önü açılmıştır."

Devletin, inanç ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik bu açık müdahalesini reddettiklerini duyuran Nor Zartonk, her iki adaya “bu oyunun figüranı olmama ve seçimden çekilme” çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Gerçekleştirilecek seçimde verilecek her oyun bu adaletsizliği ve hak gaspını meşrulaştırmaya hizmet edeceğini biliyor ve bir kez daha halkımızı sandığa gitmemeye, seçimi boykot etmeye çağırıyoruz" denildi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+