​Garo Paylan`dan Akar`a soru: ``Ermenistan’a saldırı planı hangi gerekçeyle ve ne amaçla oluşturulmu - Gündem
11 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Երեզկան / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

05 Aralık 2019  

​Garo Paylan`dan Akar`a soru: ``Ermenistan’a saldırı planı hangi gerekçeyle ve ne amaçla oluşturulmu

​Garo Paylan`dan Akar`a soru: ``Ermenistan’a saldırı planı hangi gerekçeyle ve ne amaçla oluşturulmu ​Garo Paylan`dan Akar`a soru: ``Ermenistan’a saldırı planı hangi gerekçeyle ve ne amaçla oluşturulmuştur?
TSK Genelkurmay Başkanlığı’nın kaybolduğu öne sürülen bazı gizli belgelerinin, Türkiye’nin Ermenistan’a bir saldırı gerçekleştirme niyetinde olduğunu ortaya çıktı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Diyarbakır Ermeni Milletvekili Garo Paylan, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle şu soruları yöneltti:

"Ermenistan’a yönelik; “TSK Altay Planlama Direktifi ve Oğuztürk Hava Harekât Planı” isimli askeri plan basına sızmıştır. Bu plan, Ermenistan halkını oldukça huzursuz etmiştir.

Bu bağlamda,

1. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ermenistan’a yönelik “TSK Altay Planlama Direktifi ve Oğuztürk Hava Harekât Planı” adını taşıyan bir saldırı planı bulunmakta mıdır? İddiaya konu plan hala geçerli midir?

2. Bahsi geçen plan hangi gerekçeyle ve ne amaçla oluşturulmuştur?

3. Ermenistan halkında bu iddialardan doğan endişeyi gidermek ve barışa dönük beklentilerin yeniden canlanması yönünde çabalarınız olacak mıdır?"

Bozkurt'un, “Nordic Monitor”da yayımladığı belgelere göre, Ankara’nın Akıncı Jet Üssü Komutanlığı tarafından denetilen belgeler tarafından, kontrollü evrak bürosunda yapılan incelemede; Ermenistan’a yönelik TSK ALTAY Planlama Direktifine istinaden Hv.K.K.lığı OĞUZ Planlama Veçhesi gereğince hazırlanan 2’nci Tak.Hv.K.K.lığının 13 Temmuz 2001 tarihli OĞUZTÜRK Hava Harekât Planında eksik sayfaların bulunduğu tespit edilmiş ifadelerinin yer aldığı vurgulanıyor.

Belgede ayrıca, “Kontrollü Evrak Büroları Çalışma ve Faaliyet Yönergesi gereğince gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı bildirilmiştir. Söz konusu güvenlik ihlalinin, halen yürürlükte olan TSK ALTAY Planlama Direktifine olumsuz bir etkisi olmayacağı değerlendirilmektedir" dendiği de aktarılıyor.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+