​ABD Dışişleri: Trump Senato’nun Ermeni Soykırımı kararına katılmıyor - Gündem
14 Mayıs 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վանատուր / Ժամ : Բաւական

Gündem :

19 Aralık 2019  

​ABD Dışişleri: Trump Senato’nun Ermeni Soykırımı kararına katılmıyor -

​ABD Dışişleri: Trump Senato’nun Ermeni Soykırımı kararına katılmıyor ​ABD Dışişleri: Trump Senato’nun Ermeni Soykırımı kararına katılmıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus, Senato’nun Ermeni Soykırımı tasarısını onaylamasına ABD yönetimi olarak katılmadıklarını, Trump’ın 24 Nisan 2019’daki açıklamalarıyla aynı fikirde olduklarını söyledi. Türkiye Trump’ın söz konusu açıklamalarına da tepki göstermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD Senatosu’nun Ermeni Soykırımı Tasarısını onamasıyla ilgili açıklama yaptı.

Senato’nun kararına katılmadıklarını belirten Ortagus, "Yönetimin 1915 olaylarına ilişkin pozisyonu değişmedi. Bu konudaki görüşümüz, geçen Nisan ayında Başkan Donald Trump’ın net açıklamasında yansıtıldığı gibidir" dedi.

Trump Nisan’da ne demişti?

Donald Trump, Ermeni soykırımının yıldönümü olan 24 Nisan 2019’da yaptığı açıklamada “Mets Yeghern”(Büyük Felaket) ifadesini kullanmıştı.

Yazılı açıklama yapan Trump, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bugün Büyük Felaketi anıyor ve 20. yüzyılın en kötü toplu katliamlarından birinde acı çekenleri onurlandırıyoruz. 1915’ten başlayarak 1,5 milyon Ermeni, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında sınır dışı edildi, katledildi ya da ölüme zorlandı. Bu anma gününde Amerika ve dünya genelindeki Ermeni toplumuna hayatlarını kaybedenlerin yasını tutuyoruz… Geçmiş trajedileri yeniden tekrarlamamak için bunlardan ders alma sözü veriyoruz. Ermeniler ve Türklerin acı tarihlerini kabul etme ve bununla hesaplaşma yolundaki çabalarından memnuniyetle duyuyoruz. Büyük Felaket sırasında kaybedilen hayatları hatırlamada Ermeni halkının yanında duruyoruz ve daha barışçıl bir dünyaya olan bağlılığımızı yeniden vurguluyoruz.”

Hatırlanacağı üzere ABD Kongresi'nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, Ermeni soykırımı tasarısını 29 Ekim’de 11’e karşı 405 oyla kabul etmişti.

Senato’nun geçtiğimiz hafta tasarıyı onaylamasının ardından karar mercii, ABD Başkanı Donald Trump.

Trump’ın tasarıyı veto etme yetkisi bulunuyor. Ancak, ABD anayasasına göre, Başkan tarafından veto edilen bir tasarının üçte iki çoğunlukla bir daha kabul edilmesi halinde, veto geçersiz oluyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+