​AYM, Melih Gökçek`e hakaret davasında Hayko Bağdat`ı haklı buldu - Gündem
21 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Այգ

Gündem :

03 Ocak 2020  

​AYM, Melih Gökçek`e hakaret davasında Hayko Bağdat`ı haklı buldu -

​AYM, Melih Gökçek`e hakaret davasında Hayko Bağdat`ı haklı buldu ​AYM, Melih Gökçek`e hakaret davasında Hayko Bağdat`ı haklı buldu

Anayasa Mahkemesi gazeteci Hayko Bağdat'ın eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'e hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum edilmesine yönelik kararı ihlal olarak kabul etti. Kararda, Melih Gökçek'in kışkırtıcı bir üslup kullanması nedeniyle sert eleştirilere maruz kaldığına dikkat çekildi ve siyasetçiye yönelik eleştiri sınırlarının sıradan bir kişiye göre daha geniş olması gerektiği belirtildi. Hayko Bağdat'a 9 bin 500 TL tazminat ödenecek.

Alman Yeşiller Partisi’nin eski Eş Başkanı Cem Özdemir 2015 yılında Ermenistan’ı ziyaret etti ve Soykırım Anıtı’na çelenk bıraktı. Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Özdemir’e yönelik olarak Twitter üzerinden “Alman Yeşiller Partisi MV’ne merakımdan soruyorum. Lütfen cevap ver [C.Ö.]… Senin kökenin Ermeni mi?” mesajını paylaştı. Gökçek’in mesajına tepki gösteren Ermeni gazeteci Hayko Bağdat ise, “Cevap ver [C.Ö.]?”, “m.g. ermeniymiş bağrıma taş basıp deyiverdim”, “Sana resmen ermeni dedim. Dava aç bence? @06m.g.”, “Başkenti resmen Ermeni’ye vermişler Yazıklar olsun…” şeklinde mesajlar paylaştı. Bağdat son mesajında ise “Yeterince durumu izah ettiysek tamamdır. [M.G.] iğrenç bir adam. Ve bin yıldır dediğim gibi: Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerine yer verdi.

Bağdat’ın kullandığı “iğrenç” ifadesinin mahkemeye taşınması sonucu Hayko Bağdat, Gökçek’e hakaret ettiği gerekçesiyle, para cezasına çarptırıldı. Yerel mahkeme, Gökçek’in mesajlarını tahrik nedeni olarak kabul etti ve indirime giderek Hayko Bağdat’ı 1160 TL ödemeye mahkum etti. 2015 yılının sonunda verilen karar nedeniyle Hayko Bağdat 2016 yılı Ocak ayında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru hakkını kullandı. Bağdat kullandığı ‘iğrenç’ ifadesinin hakaret olmadığını savundu ve ceza almasının ifade hakkının ihlali olduğunu savundu. Bağdat ayrıca binlerce kişiye dava açan Gökçek’in hak arama özgürlüğünü kötüye kullandığını iddia etti.

‘IRK TEMELLİ TARTIŞMA BAŞLATTI’

Dosyayı inceleyen Anayasa Mahkemesi, bir siyasetçiye yönelik eleştiri sınırlarının sıradan bir kişiye göre daha geniş olduğunu dile getirdi. Mahkeme, Gökçek’in gündeme ilişkin görüşlerini dile getirirken kışkırtıcı bir üslup kullanması nedeniyle sert eleştirilere maruz kalma ihtimali bulunduğu görüşüne de yer verdi. Kararda ‘iğrenç’ ifadesi ile ilgili olarak ise “Başvurucu tarafından kullanılan ‘iğrenç’ kelimesinin saldırgan ve rahatsız edici nitelikte bulunmadığı söylenmese de ifadenin müşteki tarafından başlatılan ırk temelli ve tansiyonu yüksek politik bir tartışmada kullanıldığı dikkate alınmalıdır. Nitekim ilk derece mahkemesi, müştekinin Twitter paylaşımlarını haksız tahrik nedeni kabul ederek başvurucunun cezasında belirli oranda indirime gitmiştir. Bununla birlikte başvurucunun, müştekinin Ermenilere yönelik sistematik ve aşağılayıcı ifadeler kullandığına dair iddiaları yeterince değerlendirilmemiştir.

Bağdat’ın sözleri kızgınlıkla söylediğine ve ceza verilmesinin farklı seslerin susmasına yol açabileceği, gazetecilik faaliyetinin baskı altına alınacağı gerekçeleri ile Anayasa Mahkemesi Hayko Bağdat’ın başvurusunu haklı buldu. AYM, Hayko Bağdat hakkındaki mahkumiyet kararının kaldırılmasına ve 9 bin 150 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+