​Avrupa Parlamentosu`ndan Dağlık Karabağ`ı tanıma ve Azerbaycan`ı cezalandırma çağrısı - Gündem
15 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արամազդ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

11 Ocak 2020  

​Avrupa Parlamentosu`ndan Dağlık Karabağ`ı tanıma ve Azerbaycan`ı cezalandırma çağrısı

​Avrupa Parlamentosu`ndan Dağlık Karabağ`ı tanıma ve Azerbaycan`ı cezalandırma çağrısı ​Avrupa Parlamentosu`ndan Dağlık Karabağ`ı tanıma ve Azerbaycan`ı cezalandırma çağrısı
Geçen yılın sonunda Avrupa Parlamentosu’nun milletvekilileri, oybirliğiyle kabul ettikleri bir resmi kararla uluslararası camiayı, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya ve ululsararası arenada üstlendiği sorumlulukları ihlal ettiği için Azerbaycan’ı cezalandırmaya çağırdı.

Ermenistan merkezli “Ermenistan Cumhuriyeti” gazetesinin değerlendirmesine göre, bu adım, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ABD Kongresi’nin, aynı zamanda Türkiye’ye yaptırımların uygulanma politikasına çok benziyor. Gazete, AB tarafından Dağlık Karabağ’ın tanınmasının, Ermeni Soykırımı’nın tanınma sürecini güçlendireceğine ve Ermeni sorununun uluslararası arenada tanıtılmasına yol açacağına dikkat çekti.

Karabağ’ın tanınmasını ve Azerbaycan’a yaptırımların uygulanmasını öneren AP milletvekilileri, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünden söz etmedi, çünkü Karabağ sorunu, diktatörlük rejiminden kurtulma mücadelesi olarak değerlendirildi ve bu mücadele sonucunda yerel halkın, bağımsız bir devlet kurma imkanını elde ettiği vurgulandı. Avrupa Parlamentosu’nda, hem Azerbaycan’ın, hem Türkiye’nin Ermeni karşıtı ve inkarcı politikasına da değinildi, ve bu politikanın, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın bir parçası olamayacağını bir kez daha ispat ettiği kaydedildi.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+