​Türk profesörün “Ölüm emirleri: Talat Paşa’nın telgrafları ve Ermeni Soykırımı” adlı kitabı, Fransı - Gündem
02 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

13 Ocak 2020  

​Türk profesörün “Ölüm emirleri: Talat Paşa’nın telgrafları ve Ermeni Soykırımı” adlı kitabı, Fransı

​Türk profesörün “Ölüm emirleri: Talat Paşa’nın telgrafları ve Ermeni Soykırımı” adlı kitabı, Fransı ​Türk profesörün “Ölüm emirleri: Talat Paşa’nın telgrafları ve Ermeni Soykırımı” adlı kitabı, Fransızca’ya çevrildi
ABD Massachusetts eyaletinin Clark Üniversitesinin öğretim üyesi, Türk profesör ve soykırım bilimcisi Taner Akçam’ın “Ölüm emirleri: Talat Paşa’nın telgrafları ve Ermeni Soykırımı” adlı kitabı, Fransızca’ya çevrildi.

Bu vesileyle Fransız “La Monde” gazetesine bir demeç veren Akçam, Ermeni Soykırımı’nı inkar edenlerin, Soykırım’ı kanıtlayan verilerin mevcut olmadığını iddia ettiğini hatırlattı.

“Ölüm emirleri, bütün bu iddiaları yok ediyor. Kitap, Ermneilerin öldürülmesine dair verilen dolaysız emirlerin varlığını anlatıyor. İnkarcılığın Türkiye’de, hatta devlet sisteminde çok derin kökleri var. Bu inkarcılık, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin eski rejiminin ayrımcı ideolojisiyle karşılaştırılabilir.

İnkarcılık sadece siyasetle aşılabilir. Butün bunlar, Türkiye’de demokrasinin sağlanması uğruna verilen büyük mücadelenin kapsamında ele alınmalı. Ermeni Soykırımı konusunda Türkiye’nin resmi politkası, sadece iktidarın değişmesi durumunda değişebilir” yorumunu yaptı.

ABD Kongresinin alt ve üst kantları olan Temsilciler Meclisi ile Senato tarafından Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve kınayan kararların kabul edilmesine de değinen Türk profesör, ”Bu tarihi bir karardı. Bu kararla eski çağ sona erdi ve yeni bir çağ başladı. Burada ben sadece Ermeni halkın değil, Türk halkının de manevi zaferini görüyorum” ifadelerini kullandı.


Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+