Ermenistanlı Opera sanatçısı uğradığı ayrımcılık için Azerbaycanlı operacıdan özür bekliyor - Gündem
05 Ağustos 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ահրանք / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

23 Ocak 2020  

Ermenistanlı Opera sanatçısı uğradığı ayrımcılık için Azerbaycanlı operacıdan özür bekliyor -

Ermenistanlı Opera sanatçısı uğradığı ayrımcılık için Azerbaycanlı operacıdan özür bekliyor Ermenistanlı Opera sanatçısı uğradığı ayrımcılık için Azerbaycanlı operacıdan özür bekliyor

Ermenistanlı opera sanatçısı Ruzan Mantaşyan, kendisiyle sahne almayı reddeden Azerbaycanlı operacı Yusif Eyvazov'un ayrımcılığı ve yetkililerin tutumu için özür bekliyor.

Azerbaycanlı opera sanatçısı Yusif Eyvazov 7 Şubat'ta Almanya'nın Dresden kentinde düzenlenecek olan Semper Opera Ball 2020 dönemi açılış konserinde Ermeni opera sanatçısı Ruzan Mantaşyan ile şarkı söylemeyi reddetti.

Açılış konserinde Eyvazov ile sahne alacak sanatçının bir engelinin çıkması üzerine, Ermeni sanatçısı Ruzan Mantaşyan'ın sahne alması gündeme gelmişti.

"Irkçılığın bu dünyada yeri yok"

Olay bilhassa Almanya'da tepkilere neden olmuş, Almanyalı şarkıcı Thomas Quasthoff Yusif Eyvazov'a seslenerek, "Yusif Bey ayıp size. Irkçılığın şarkıcının mesleğinde ve genel olarak bu dünyada yeri yoktur" demişti.

Eyvazov ise hakkındaki suçlamaları reddederek Semper Opera Ball'ın Ermenistanlı sanatçı ile sözleşmesi olmadığını öne sürmüş, buna da Opera'nın açıklamasını dayanak göstermişti.

Fakat Aralık ayında yayınlanan bir listeye göre Mantaşyan kurumun anlaşmalı olduğu sanatçılar arasında yer alıyor.

Opera sanatçısı Ruzan Mantaşyan, temsilcisi René Massis aracılığıyla olayla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

"Somut argümanları reddediyorsunuz"

Ruzan Mantaşyan, Dresden Opera Ball yöneticisi Hans-Joachim Frey'i özür dilemeye çağırdı. Kamuoyu ile paylaşılan mektupta şu ifadeleri kullandı:

"En iyi tutum, en azından, Mantaşyan'dan özür dilemek olurdu. Bu durumda, bu acı verici durumun üstesinden gelmeye çalışabilirdik. Kişisel bir iletişim kurmanın bile gerekli olduğunu düşünmediniz. Bunun yerine somut argümanları reddediyorsunuz. Gerçekten başka bir adım atmamızı ve bu davayı daha ileri bir düzeye taşımamızı ister misiniz?"

Ermenistanlı vekil mektup gönderecek

Bir grup Ermenistanlı milletvekili de konuyla ilgili olarak Almanya Parlamentosu'na bir mektup gönderecek. Mektupta Dresden'de meydana gelen yabancı düşmanlığına dikkat çekilecek.

Semper Opera Ball hakkında

Semper Opera Ball, Avrupa'da Almanca konuşulan bölgedeki en büyük klasik müzik etkinliği.

Etkinlik, 2006 yılından bu yana, Dresden'deki Semper Opera Binası'nda 2 bin 500 konuk önünde sahneleniyor ve ünlü binanın önünde 15 bin kişi toplanıyor. Etkinlik, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından da izleniyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+