Beyaz Sarayın Ermeni Soykırımı hakkında yaptığı açıklama, Türkiye ve ABD arasında gerilime yol açtı - Gündem
16 Haziran 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

27 Ocak 2020  

Beyaz Sarayın Ermeni Soykırımı hakkında yaptığı açıklama, Türkiye ve ABD arasında gerilime yol açtı -

Beyaz Sarayın Ermeni Soykırımı hakkında yaptığı açıklama, Türkiye ve ABD arasında gerilime yol açtı Beyaz Sarayın Ermeni Soykırımı hakkında yaptığı açıklama, Türkiye ve ABD arasında gerilime yol açtı

Amerika Birleşik Devletleri, bu yıl da Ermeni soykırımı terimini kabul etmedi.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamada, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir buçuk milyon Ermeni'nin zulmüne ve katledilmesine yol açan trajik olayları tanımlayan sert bir dil içeriyor.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada 20. yüzyılın en büyük toplu vahşetinden bahsediyor ve bu vahşete maruz kalanların onurlandırıyor.
Açıklamada ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında bir buçuk milyon Ermeni sınır dışı edildidiği, katledildiği veya toplama kamplarına götürüldüğü ifade edildi.

Bu trajik olaylar toplam 30 ülke tarafından soykırım olarak nitelendirildi ancak Türkiye, hala katliamların ve zulümlerin soykırım olarak sınıflandırılması için gerekli kriterleri karşıladığını inkar etmeye devam ediyor.

Beyaz Sarayın dün Ermeni Soykırımı hakkında yaptığı açıklama, Ankara’nın sert tepkisine yol açtı.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ermenilerin soykırımını tanımlamak için sıkça kullanılan bir terim olan ve büyük suç anlamına gelen “Mets Genker” teriminin kullanılması konusunda duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye için kabul edilemez ve geçersiz olan öznel bir anlatıya dayandığını savunarak Beyaz Saray'ın ifadesini reddettiğini söyledi.
Bakanlık, tarihin çarptırıldığını da açıkladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Bu haber riknews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (riknews) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+