​Sinop`lu aile, Ermeni ustadan öğrendiği biçak üretimine üç nesil devam ediyor - Gündem
05 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ահրանք / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

19 Şubat 2020  

​Sinop`lu aile, Ermeni ustadan öğrendiği biçak üretimine üç nesil devam ediyor

​Sinop`lu aile, Ermeni ustadan öğrendiği biçak üretimine üç nesil devam ediyor ​Sinop`lu aile, Ermeni ustadan öğrendiği biçak üretimine üç nesil devam ediyor
Sinop'ta bir aile, İstanbul'da Ermeni bir ustadan öğrendikleri bıçak üretimini 3 kuşaktır devam ettiriyor. 53 yaşındaki Celil Dirican, dedesinden öğrendiği işi yaklaşık 45 yıldır sürdürüyor. Usta Dirican, bıçakları evinin bitişiğindeki 20 metrekarelik kulübesinde yapıyor.

Yeni nesil şef bıçakları, av bıçakları da yapan Celil Dirican, "1942 yılında büyük eniştem Muzaffer Hünertaş çalışmak için İstanbul'a gitmiş. Orada bir Ermeni ustanın yanında çalışmış. Daha sonra dedemler de ona katılmış. 1959 yılına kadar dedemlerle birlikte bıçak yapmışlar. Daha sonra 1959 yılında dedem Sinop'a gelmiş ve bizim Sinop'taki bıçak serüvenimiz başlamış" diye anlattı.

1959 yılında ailece bıçak üretimine başladıklarını anlatan Dirican, "Yıllarca Sinop'a has yöresel bıçaklar yaptık. Şimdi biraz daha fantezi bıçaklara yöneldik. Yeni nesil şef bıçakları, av bıçakları yapıyoruz. Günde en fazla 5 bıçak yapabiliyorum" ifadelerini kullandı.

Bıçak yapımı sürecini anlatan Dirican, "Önce çeliği alırız. Model veririz. Daha sonra soğuk ve sıcak dövme yaparız. Daha sonra taşlama, sulama, ağız açma, sap takma işlemleri yaparız. Yaptığım ürünlerin fiyatları ise bıçağına göre 25 TL'den 500 TL'ye kadar çıkıyor" şeklinde konuştu.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+